Nuh’un uçaklarıyla kıyametten kaçış!

Kanada’nın ‪Alberta eyaletine ‪‎bağlı Fort McMurray kentinde çıkan ve 10 gündür söndürülemeyen büyük yangından insanlardan daha çok hayvanlar etkilendi. Hayvanlar için de özel kurtarma ekipleri oluşturuldu ve bir sahra ...

Nuh’un uçaklarıyla kıyametten kaçış! (12 Mayıs 2016)

Kanada’nın Alberta eyaletine ‎bağlı Fort McMurray kentinde çıkan ve 10 gündür söndürülemeyen büyük yangından insanlardan daha çok hayvanlar etkilendi. Hayvanlar için de özel kurtarma ekipleri oluşturuldu ve bir sahra hastanesi kuruldu.

Yaklaşık 10 gün önce Kanada’nın doğusundaki Fort McMurray kentinde çıkan ve 30 derecelik hava sıcaklığı ile rüzgarın da etkisiyle Alberta eyaletinin tümüne yayılan dünyadaki son yılların en büyük yangın felaketi kontrol altına alınamıyor. 250 bin dönüm araziyi etkisi altına alan yangında 3.500’den fazla ev yandı, 100 bini aşkın kişi de bölgeden tahliye edildi.

Dev yangından en çok etkilenenler ise bölgede yaşayan hayvanlar oldu. Yangında mahsur kalan ve yaralanan hayvanları kurtarmak için özel ekipler oluşturuldu. Kurtarılan hayvanlar, güvenli bölgede kurulan hayvan sahra hastanesine sevk edilip, tedavi ve bakımları yapılarak beslenme gereksinmeleri karşılanıyor.

Bazı evcil hayvanlar ise sahipleri ile birlikte uçaklarla felaket bölgesinden uzaklaşıyor. Normal zamanlarda hayvanların alınmadığı yolcu kabinlerindeki görüntüler Nuh’un Gemisi’ni andırıyor.

Kanadalı havayolu şirketleri, tarihinin en büyük yangın felaketinden kaçan evcil hayvanların uçak içinde tahliye edilmelerine izin verdi.

Canadian North Air, Fort McMurray şehrinden kaçan vatandaşların evcil hayvanlarının kabin içine alınmasına ve kabin içinde serbestçe dolaşmasına izin verdi. Yolcuların çekip sosyal medyada paylaştıkları fotoğraflarda, evlerinden olan sevimli hayvanların felaket nedeniyle korku yaşadıkları gözleniyor.

Canadian North Air yetkilisi, “Normalde kabin içine hayvan alımı yasak fakat felaket nedeniyle bu kuralı bir süreliğine askıya aldık” dedi. Havayolu şirketleri küçük boyutlu evcil hayvanları kafes içinde olması şartıyla kabin içinde seyahat etmesine izin veriyor. Belirli boyutu aşan evcil hayvanları bazı havayolu şirketleri bagaj kısmında taşırken bazı şirketler ise uçağa kesinlikle kabul etmiyor.