Nepal’deki Şiddetli Depremin Bilançosu Ağırlaşıyor

Nepal'i yıkan 7,8 büyüklüğündeki depremde ölü ve yaralı sayısı her geçen saat daha da artıyor. Son 81 yılın en büyük depremini yaşayan Nepal'de ölü sayısı 4000'e yaklaştı. Enkaz altında kalanları kurtarmak içi...

Nepal’deki Şiddetli Depremin Bilançosu Ağırlaşıyor (26 Nisan 2015)

Nepal'i yıkan 7,8 büyüklüğündeki depremde ölü ve yaralı sayısı her geçen saat daha da artıyor. Son 81 yılın en büyük depremini yaşayan Nepal'de ölü sayısı 4000'e yaklaştı. Enkaz altında kalanları kurtarmak için yoğun çaba var. Halk soğuğa rağmen geceyi dışarıda geçirdi. Dünyanın en yüksek zirvesi Everest de depremden etkilendi.

Nepal'de önceki gün yerel saatle 11.56'da meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 4000'e yaklaştı. Enkazlardan şimdiye kadar 8 bin’den fazla da yaralı çıkartıldı.  Yetkililer ölü sayısının 10000'i bulmasından endişe ediyor. 

6,6 büyüklüğünde 18 artçı sarsıntı daha kaydedildi. Dün de 6,7 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Arama – kurtarma çalışmaları sürüyor.

Deprem Nepal'e komşu ülkelerde de hissedildi. Hindistan, Çin ve Tibet'de de deprem nedeniyle can kayıpları olduğu belirtiliyor.

Uluslararası yardım kuruluşları da Nepal’e gelmeye devam ediyor. Türkiye’den de AFAD ve AKUT ekipleri Nepal’e gitti. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke Nepal'e arama-kurtarma ekiplerinin yanı sıra yardım malzemeleri gönderiyor.

Nepal'de 81 yıl önce meydana gelen en şiddetli depremde 8500 kişi yaşamını yitirmişti.

Google yöneticisi de hayatını kaybetti

Deprem Everest Dağını da tetiklediği için büyük bir çığ faciası meydana geldi. Çığ altında kalarak hayatını kaybeden 17 dağcı arasında Google'ın yöneticilerinden Daniel Fredinburg da bulunuyor. Çığ altından 61 dağcı da yaralı olarak kurtarıldı. Nepal Dağcılık Derneği yetkilileri, yaralananlardan 22'sinin durumunun ağır olduğunu kaydetti. 

Google, Nepal'i vuran 7.8'lik depremin ardından, insanların arkadaşları ve sevdikleri hakkında bilgi paylaşabilmeleri adına Person Finder aracını yayınladı.