Mujica Dede’den Suriyeli Çocuklara Yardım Eli

Dünyanın En Mütevazı Devlet Başkanı ve Sosyal Medyanın da Sevgilisi Mujica, Konutunda Suriyeli Çocukları Ağırlayacak Yaşantısı, tavırları ve yaptıklarıyla sosyal medyanın en çok konuştuğu devlet başkanı olan Uruguay Devlet Başkanı Jose “Pepe” Mujica’dan yine ses g...

Mujica Dede’den Suriyeli Çocuklara Yardım Eli (9 Mayıs 2014)

Dünyanın En Mütevazı Devlet Başkanı ve Sosyal Medyanın da Sevgilisi Mujica, Konutunda Suriyeli Çocukları Ağırlayacak

Yaşantısı, tavırları ve yaptıklarıyla sosyal medyanın en çok konuştuğu devlet başkanı olan Uruguay Devlet Başkanı Jose “Pepe” Mujica’dan yine ses getirecek bir hamle geldi.

Uruguay Busqueda gazetesinde yer alan habere göre, Mujica, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a bir mektup yazarak Suriyeli 50 mülteci çocuğu yazlık konutunda ağırlamak için izin istedi.

Suriyeli mülteciler konusunu uluslararası tartışmaya açmak ve tüm dünyaya örnek olmak için Mujica’nın böyle bir teklifte bulunduğunu aktaran haberde, eğer Ban Ki-Moon’dan onay çıkarsa, çocuklar yüzbinlerce dönümlük Anchorena milli parkı içinde bulunan devlet başkanlığı yazlık konutunda ağırlanacak.

Haberde ayrıca Ürdün’de mülteci kamplarında kalan Suriyeli çocukları Uruguay’a getirmek için Mujica’nın Brezilya Devlet Başkanı Dilma Roussef’ten bir uçak isteyeceği bilgisi de yer alıyor.

Mujica geçen hafta radyodaki haftalık ulusal sesleniş programında vatandaşlarından Suriyeli mültecileri evlerinde ağırlamalarını rica etmişti.

Uruguay Devlet Başkanı Mujica geçen yıl da başkent Montevideo’daki evsizleri yazlık konuta davet etmişti. DHA