Yıl 2016, Batman’da dört aylık bir bebek soğuktan donarak öldü

Kar altında çadırda kalan Suriyeli ailenin 4 aylık bebekleri soğuktan donarak öldü Baba Ayd Hıdır Ali, çadırda ısınmak için elbiselerini dahi yaktıklarını, fakat yavrusunu donmaktan koruyamadığı için içinin yandığını söyledi. Batma...

Yıl 2016, Batman’da dört aylık bir bebek soğuktan donarak öldü (6 Ocak 2016)

Kar altında çadırda kalan Suriyeli ailenin 4 aylık bebekleri soğuktan donarak öldü

Baba Ayd Hıdır Ali, çadırda ısınmak için elbiselerini dahi yaktıklarını, fakat yavrusunu donmaktan koruyamadığı için içinin yandığını söyledi.

Batman’da soğuktan donarak ölen Suriyeli bebeğin anne ve babası yaşadıkları dramı anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Suriyeli aile, 3 yıl önce Suriye'nin Haseki kentinden terör örgütü IŞİD’den kaçarak Şırnak'ın Cizre ilçesine yerleşti. Suriyeli Ayd Hıdır Ali, burada ailesi ile beraber bir ev kiralayarak yaşamını sürdürmeye çalıştı. Bir binanın temizlik işinde çalışan Ali, Cizre’de yaşanan olaylardan dolayı ilçeyi terk ederek Batman'a yerleşti.

Balpınar Beldesinde kurdukları çadırda hayat mücadelesi veren aile kar yağışının ardından zorlu günler geçirmeye başladı. Suriyeli ailenin iki çocuklarından biri olan 4 aylık Faris Hıdır Ali, soğuk hava nedeniyle çadırda donarak hayatını kaybetti.

Türkçe bilmeyen ve dertlerini Kürtçe dile getiren bebeğin yakınları, şu ifadelerde bulundu:

“Soğuktan dolayı ölen çocuklarını görünce yüreğimiz yanıyor. Çok perişan durumdayız. Çaresizlik içinde sanki ölümü bekliyoruz. Çocuklarımız tek tek ölüyor. Ölmeden bu kışı atlatmak için Allah’a dua ediyoruz.”

Hayatını kaybeden 4 aylık bebek çadırların yakınındaki bir mezarlıkta toprağa verildi.

'Kendimden Bir Parça Kaybettim. Yüreğim Yanıyor'

Yaşadıklarını Kürtçe anlatan acılı baba Ayd Hıdır Ali, Suriye’de IŞİD’den kaçtıklarını ve daha sonra Şırnak’ın Cizre ilçesine yerleştiklerini anlattı. Cizre’de çıkan olaylar nedeniyle ilçeyi terk etmek zorunda kaldıklarını belirten Ali, “4 aydır Batman’da yaşıyorum. Hurda toplayarak geçimimi sağlıyorum. Maddi durumun çok kötü. Zor durumdayım. Buraya geldiğimizden beri insanlar bizi çingene sanıp selam bile vermedi. Çocuğumu kaybettikten sonra kim olduğumuzu ve nereden geldiğimiz öğrendiler. Bu durumdan sonra bize yardım etmeye başladır. Ama olan benim çocuğuma oldu. Kendimden bir parça kaybettim. Yüreğim yanıyor.” dedi.

'Bir Yavrumu Kaybettim Bari Diğeri Soğuktan Ölmesin'

Çadırın soğuk olduğunu dile getiren Ali, “Hava gerçekten çok soğuk, bundan dolayı elbiselerimizi yakacak olarak kullandık. Çadır çok soğuk bu çocuğumun da soğuktan ölmesinden korkuyorum. Ben tek değil burada yaşayan 16 aile zor durumda. Yağan kar bizim hayatımızı daha da zorlaştırdı. Her gün Allah'a dua ediyoruz.” diye konuştu.

'Yağmurdan Kaçarken Doluya Yakalandık'

Cizre’deki olaylardan dolayı Batman'a yerleşmek zorunda kaldığını anlatan Ali, “Yağmurdan kaçarken doluya yakalandık. Burada 4 aylık bebeğimi kaybettim. Bundan daha acı ne olabilir ki? Sabah kalktım bebeğimi direk hastaneye götürdüm. Burada yapılan müdahaleye rağmen bebeğim kurtulmadı. Kendi elimle mezara götürdüm. Mahallenin imamı gelip namaz kıldırdı, oğlumu toprağa verdim. Allah bizim için böyle istedi. Yapacak bir şey yok.” ifadelerini kullandı.

CİHAN – İHA – HÜRRİYET