MÜJDE! Ilık ve Kurak Hava Sona Eriyor

Son 50 yılın en kurak ve ılık kışını yaşayan Türkiye’de, yakıt giderlerinin azalması dışında büyük bir susuzluk tehlikesi baş göstermişti. Ancak sonunda Türkiye sıcak ve yağışsız havalara neden olan yüksek basıncın etkisinden çıkarak, Balkanlar’dan gelen so...

MÜJDE! Ilık ve Kurak Hava Sona Eriyor (20 Ocak 2014)

Son 50 yılın en kurak ve ılık kışını yaşayan Türkiye’de, yakıt giderlerinin azalması dışında büyük bir susuzluk tehlikesi baş göstermişti. Ancak sonunda Türkiye sıcak ve yağışsız havalara neden olan yüksek basıncın etkisinden çıkarak, Balkanlar’dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. 

Çarşamba’dan itibaren ülke genelinde yağışlar başlayacak. Pazar ve Pazartesi İstanbul’da kar yüzünü gösterecek. Yağışlar Şubat ayı boyunca da devam edecek.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, çiftçinin yüzünü karartan, barajları boşaltan sıcak ve yağışsız hava yerini, Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havaya bırakacak. Çarşamba günü yurt genelinde hafif yağmurlar başlayacak. İç bölgelerde, karla karışık yağmur ve kar yağışı olacak.

SICAKLIKLAR 10 DERECE DÜŞECEK

Yurt genelinde mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerine çıkan sıcaklık, ortalama 10 derece düşerek, mevsim normallerine inecek. Ankara’da 12 ila 13 dereceye yükselen sıcaklığın, 2 ila 3 dereceye kadar düşecek.

Meteoroloji uzmanları, yaklaşık 2,5 aydır süren yağışsız havanın neden olduğu sorunların, Şubat ayı boyunca devam etmesini bekledikleri yağışlar sayesinde kısmen giderileceği tahmininde bulundular.

İSTANBUL’DA PAZAR GÜNÜ KAR

Yağışların Çarşamba gününden itibaren kıyı kesimleri hariç, karla karışık yağmur ya da kar şeklinde olacağını belirten uzmanlar, hafta sonuna doğru Ankara, Bursa, Kocaeli, Konya, Erzurum’da kar yağacağını söylediler. İstanbul’da ise Pazar ve Pazartesi günü yer yer kar ve karla karışık yağmur beklendiğini bildirdiler.

İSTANBUL İÇİN 15 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ