Ve Kış Yeniden!

Türkiye iki yeni soğuk hava dalgasının etkisi altına giriyor. Hava sıcaklığı 15 derece birden düşecek. Poyraz ve Karayel fırtınası etkili olacak. Salı ve Çarşamba kar yağışları görülebilir. Meteoroloji Pazar ile Pazartesi günleri gelen 2 soğuk hava ...

Ve Kış Yeniden! (7 Şubat 2015)

Türkiye iki yeni soğuk hava dalgasının etkisi altına giriyor. Hava sıcaklığı 15 derece birden düşecek. Poyraz ve Karayel fırtınası etkili olacak. Salı ve Çarşamba kar yağışları görülebilir.

Meteoroloji Pazar ile Pazartesi günleri gelen 2 soğuk hava dalgasının Türkiye'yi etkisi altına alacağı ve hafta içi yurdun büyük bölümünde kar yağışı görülebileceğini bildirdi.

Türkiye Pazar günü Orta Akdeniz üzerinden gelecek olan alçak basınç merkezi ve yağışlı havanın, buna ilave olarak ise pazartesi günü Balkanlar üzerinden gelecek olan soğuk havanın etkisi altına gireceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının önümüzdeki hafta boyunca hissedilir derecede azalarak mevsim normalleri civarına Marmara ve Ege bölgeleri ile Batı Akdeniz’de normallerinin altına kadar düşeceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Meteorolojiye göre Pazar, Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri ülke genelinin tamamına yakını yağışlı geçecek. Perşembe günü kuzey ve doğu bölgelerde etkili olacak yağışlar etkisini azaltacak ancak soğuk hava etkili olmaya devam edecek. Yağışların genellikle karla karışık yağmur ve kar, Doğu Karadeniz kıyıları ve Akdeniz kıyı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor.

Yağışların Pazar ve Pazartesi günleri Doğu Anadolu bölgesinin kuzey ve doğusunda yoğun kar, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu bölgesi ile Antalya'nın doğu ilçelerinde kuvvetli sağanak şeklide olması bekleniyor.

PAZARTESİ

Çanakkale, Balıkesir ve Bursa’da yağmur şeklinde başlayacak yağışların kar yağışı şeklinde devam edeceği, kıyı Ege'de kuvvetli sağanak yağmur görüleceği tahmin ediliyor.

SALI

Kuvvetli ve yer yer kar yağışının İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Afyon, Uşak, Manisa, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Karabük ve Isparta çevrelerinde etkili olması tahmin ediliyor. Doğu Akdeniz ile Antalya'nın doğu ilçelerinde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor.

Rüzgarın Pazartesi günü Akdeniz ile Doğu bölgelerimizde günbatısı ve lodostan, Marmara ve Kuzey Ege'de yıldız ve poyrazdan kuvvetlenerek fırtına şeklinde eseceği, salı günü şiddetini Marmara, Batı Karadeniz ve Ege'de daha da artıracağı ve saatteki hızının 80- 110 kilometreye kadar ulaşacağı tahmin ediliyor.

PAZARTESİ AKŞAMDAN İTİBAREN İSTANBUL'DA KAR GÖRÜLEBİLİR

İstanbul'da pazartesi günü yağmur şeklinde başlayacak yağışın akşam saatlerine doğru önce karla karışık yağmur, yüksek kesimlerde kar, ardından gece saatlerinde il genelinde kara dönüşeceği, kuzey yönlerden esecek kuvvetli fırtınayla birlikte Salı ve Çarşamba günleri kar yağışlarının meydana gelmesi bekleniyor. Yağışın perşembe gününden itibaren etkisini azaltarak karla karışık yağmur şekline dönüşeceği tahmin ediliyor.

İZMİR'E DE PAZARTESİ AKŞAM KAR GELEBİLİR

İzmir'de ise Pazar günü yağmur şeklinde başlayacak yağışların Pazartesi günü akşam saatlerinden itibaren yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde meydana geleceği ve Salı günü iç kesimlerinde kuvvetli olmak üzere kar yağışlı geçeceği ve çarşamba günü yağışın kesilmesi bekleniyor.

Kaynak: DHA

Bölgelerimize göre 5 günlük haritalı hava tahmini:

Kaynak: MGM

İstanbul için 15 günlük hava tahmini:

Kaynak: ntvhava.com