Toplar Bu Kez Oyun Değil Kuraklığa Çözüm İçin Kullanıldı

Top oyun için kullanılır. Göle de üremeleri için balık bırakılır. Ancak bu kez balık yerine baraj gölüne buharlaşmayı önlemek amacıyla milyonlarca top bırakıldı. Aylardır kuraklık, günlerdir de orman yangınlarıyla mücadele eden ABD&rs...

Toplar Bu Kez Oyun Değil Kuraklığa Çözüm İçin Kullanıldı (13 Ağustos 2015)

Top oyun için kullanılır. Göle de üremeleri için balık bırakılır. Ancak bu kez balık yerine baraj gölüne buharlaşmayı önlemek amacıyla milyonlarca top bırakıldı.

Aylardır kuraklık, günlerdir de orman yangınlarıyla mücadele eden ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Los Angeles kentindeki Sylmar Baraj gölüne, susuzluğu önleme amacıyla gölgeleriyle güneş ışınları engelleyerek buharlaşmayı azaltmak için 96 milyon adet siyah polietilen top bırakıldı.

Los Angeles Times'ın haberine göre, Belediye Başkanı Eric Garcetti, kuraklık nedeniyle susuzluk tehdidiyle karşı karşıya bulunan kente su sağlayan barajlardaki suyun buharlaşarak boşa gitmesini önlemek amacıyla toplam maliyeti 300 milyon doları bulan “gölge topu” projesi başlattı.

Son 20 milyon top dün Belediye Başkanı Garcetti'nin de katıldığı bir törenleSylimar Barajı'na bırakıldı.

Her biri 36 cent'e mal olan ve son 20 milyon topla birlikte barajı tamamen örten toplar, buharlaşmayı yüzde 85 ila 90 arasında, (her yıl 1 milyar litre) yani neredeyse tamamen önleyecek. Toplar ayrıca suyu toz, kimyasal maddeler ve yabani hayvanlar gibi dış etkenlere karşı da koruyarak kirlenmeyi azaltacak.

Editörün Notu: Elbette vardır bir bildikleri ama bu su nasıl oksijen alacak? Oksijensiz kalan suda zararlı bakteriler üremez mi? Haberimizi okuyan su mühendisleri olursa bilimsel yorumlarını bekliyoruz.