Mobil Uygulamanızı Doğru Pazarlamanın Yolları

Kendi iş alanınızla ilgili yeterince araştırma yaptıktan sonra, yalnızca mobil bir internet sitesinden daha fazlasına ihtiyaç duyduğunuz gerçeğini keşfedersiniz. Atacağınız sonraki adım ise akıllı telefon neslinin dikkatini çekmeye çalışmanız ve onların sizin mobil uygulaman...

Mobil Uygulamanızı Doğru Pazarlamanın Yolları (22 Temmuz 2013)

Kendi iş alanınızla ilgili yeterince araştırma yaptıktan sonra, yalnızca mobil bir internet sitesinden daha fazlasına ihtiyaç duyduğunuz gerçeğini keşfedersiniz. Atacağınız sonraki adım ise akıllı telefon neslinin dikkatini çekmeye çalışmanız ve onların sizin mobil uygulamanızı kullanmalarını sağlamanız olacaktır. Buradaki asıl sorun ise, bir uygulama oluşturduğunuzda, bu yeniliği nasıl duyuracağınız

Bu konuya ışık tutacak size birkaç önerimiz olacak:

KULLANIŞLI HALE GETİRİN

Mobil uygulamanızı ne kadar iyi tanıtırsanız tanıtın, insanların ihtiyaç duyacağı bir şey değilse; bu uygulama onların ilgisini çekmeyecektir. Oluşturacağınız mobil uygulama, yalnızca sahip olduğunuz müşterilerin ilgileneceği internet sitenizin ya da online mağazanızın bir uzantısı olma zorunluluğunu taşımıyor. Daha yaratıcı bir tasarımla daha genel bir kitleye hitap edebilirsiniz.

QR KODLAR

Mobil uygulamayla akıllı telefon nesline ulaşmayı hedeflediğinizde, QR kodları bunu gerçekleştirmek için iyi bir araç olacaktır. Onları internet sitenize, kartvizitinize, tanıtım broşürlerine, e-posta kimliklerinize ekleyebilirsiniz.

MOBİL REKLAMCILIK

Kendi mobil uygulamanız için tıklama başına ücretlendirme (PPC) reklamcılığı düşünüyorsanız, reklamlarınızı mobil cihazlara yerleştirmeyi unutmamalısınız. Örneğin Google, mobilde arama yapan kullanıcıları hedefleyen mobil reklam olanakları sunuyor.

SOSYAL REKLAMCILIK

Sosyal reklamcılık, spesifik ve demografik olarak, ilgi alanlarına göre kullanıcıları hedefleme olanağı sağlıyor. Eğer mobil uygulamanızı kullanmaya eğilimli kullanıcıları tanıyorsanız, reklamları görüp üzerine tıklayacaklarından emin olabilirsiniz. Örneğin Facebook reklamlarıyla daha spesifik özelikler belirleyebiliyorsunuz. Mobil uygulamalarınızla bağlantılı özel ilgi alanları bilgisini elinizde tuttuğunuz hedef kitleye sahip olmak, düşük maliyetli reklamcılıkla birlikte yüksek gelire ulaşmanızı sağlayacaktır.

GUEST BLOGGING

Guest blogging’in, hedef kitle oluşturmanız için oldukça iyi bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Mobil uygulamanızı tanıtmaya sıra geldiğnde, çeşitli bloglarda paylaşım yapabilirsiniz. Ayrıca mobil cihazlar hakkındaki teknoloji bloglarında da paylaşımda bulunabilirsiniz. Burada bloglar için asıl önemli olan uygulamanızı indirebilecek hedef kitlenizi belirlemek. Guest blogları, çok da reklam kokmamalı; seçilen konuyu ise bu şekilde yönlendirmelisiniz. Paylaşımın sonunda okuyucular mobil uygulamanıza bir göz atmak istemeli. Bu tıklamaları, kendi internet siteniz ve iTunes ya da Google Play üzerindeki uygulama sayfanıza yönlendirerek yazarın biyografisini mümkün olduğu kadar çekici hale getirmelisiniz ki, ziyaretçileriniz hayal kırıklığına uğramasınlar. Ek olarak, dikkat çekmek için “bugün mobil uygulamamızı indirenlere özel…” gibi söylemler kullanabilirsiniz.

Kaynak : Digitalage