Medyada ‘Gezi Kıyımı’ Sürüyor

Gezi direnişi sürecinde 22 gazeteci işten atıldı, 14’ü zorunlu izne gönderildi, 37’si istifa etti. Türkiye Gazeteciler Sendikası, Gezi direnişiyle başlayan ‘Medyadaki kıyıma’ karşı çağrıda bulundu. Gezi direnişinin başladığı 27 Mayıs‘tan beri, en az 22 g...

Medyada ‘Gezi Kıyımı’ Sürüyor (22 Temmuz 2013)
Gezi direnişi sürecinde 22 gazeteci işten atıldı, 14’ü zorunlu izne gönderildi, 37’si istifa etti. Türkiye Gazeteciler Sendikası, Gezi direnişiyle başlayan ‘Medyadaki kıyıma’ karşı çağrıda bulundu.

Gezi direnişinin başladığı 27 Mayıs‘tan beri, en az 22 gazeteci işten atıldı, 14 gazeteci zorunlu izne gönderildi, 37 gazeteci istifa etmek durumunda bırakıldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası, bu süreçte işini kaybeden gazetecilerle birlikte bugün TGS Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyecek. Konuyla ilgili olarak TGS’den şu açıklama yapıldı:

“TMSF’nin el koymasının ardından hükümetle uyumlu sermaye gruplarına satılan ve yayın çizgisi değiştirilen medya kuruluşlarında da işten atmalar sürüyor.

Bu tablo, medya emekçilerinin özlük haklarından, iş güvencesinden ve editoryal bağımsızlıktan yoksun çalıştırıldıklarının en bariz örneği.

TGS İstanbul Şubesi olarak, medyadaki bu kıyıma, güvencesiz çalıştırmaya, sansüre ve dezenformasyona karşı; işten atılan, istifa eden, zorunlu izne gönderilen basın emekçileriyle dayanışma içinde olacağımızı duyuruyoruz.”

MedyaTava