Mısır’da Tarihi Gece: Ordu Yönetime El Koydu!

Mısır’da belirsizlik ve gergin bekleyiş sürüyor Ordunun Cumhurbaşkanı Mursi’ye tanıdığı süre saat 18.00 de doldu. Milyonlarca kişi Kahire’de Tahrir Meydanı’nda, İskenderiye ve diğer kentlerde de meydanlarda bekliyor. Nerede olduğu bilinmeyen Cumhurbaşkanı Mursi ve Müslüm...

Mısır’da Tarihi Gece: Ordu Yönetime El Koydu! (3 Temmuz 2013)

Mısır’da belirsizlik ve gergin bekleyiş sürüyor

Ordunun Cumhurbaşkanı Mursi’ye tanıdığı süre saat 18.00 de doldu.

Milyonlarca kişi Kahire’de Tahrir Meydanı’nda, İskenderiye ve diğer kentlerde de meydanlarda bekliyor.

Nerede olduğu bilinmeyen Cumhurbaşkanı Mursi ve Müslüman Kardeşler liderlerine seyahat yasağı getirildi.

Mursi yandaşlarının bulunduğu bölgelerin etrafı zırhlı askeri araçlar tarafından çevrildi.

ABD Başkanı Obama Mısır’daki tüm taraflara itidal çağrısında bulundu.

Mısır Genel Kurmay Başkanı General Abdülfettah El Sisi’nin ordu tarafından el konulan devlet televizyondan açıklama yapması bekleniyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Mursi’nin nerede olduklarını bilmediklerini söylerken, Mursi’nin tek başına Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda olduğu bildiriliyor.

Mursi’nin Baş Danışmanı Essam El Haddad: “Bu yazacağım son satırlar olabilir. Bunun adını koyalım. Bu bir askeri darbedir.”

Kahire semalarında askeri helikopterler uçuyor. Caddelerde tanklar dolaşıyor. Güvenlik tümüyle ordu tarafından sağlanıyor.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Sayın Mursi halkının desteği ile seçilmiş demokratik bir lider olarak bütün dünyanın desteğini hak etmektedir. Hepimiz Sayın Mursi’nin, özellikle bu darbe çığırtkanlıklarına karşı dik duruşunu takdirle karşılıyoruz, karşılamalıyız.”

Müslüman Kardeşler Sözcüsü: Üst düzey Müslüman Kardeşler üyeleri tutuklandı. Mursi ile iletişimimiz koptu.

Mısır Ordusu, Mısır Devlet Ajansı aracılığıyla açıklama yaptı: Kısa bir geçiş döneminden sonra Cumhurbaşkanı ve Meclis seçimlerine gidilecektir.

Mısır Ordusu adına Genel Kurmay Başkanı’nın saat 22.30 da açıklama yapacağı duyuruldu.

Yarı Resmi El Ahram Gazetesi: Ordu yönetime el koydu. Yerel saat ile 19.00 itibarı ile Musri artık Mısır’ın Cumhurbaşkanı değildir.

Mısır Başbakanı Hişam Kandil’in hakkında daha önce verilmiş olan hapis cezası onandı.

Mısır Genel Kurmay Başkanı General Abdülfettah El Sisi ordu adına açıklama yaptı: Bütün siyasi partileri bir araya getireceğiz. Bir süre anayasa askıya alınacak. Sonra seçimlere gidilecek. Gençlerinde katıldığı ulusal bir uzlaşma hareketi oluşturulacak. Anayasa Mahkemesi Başkanı Geçici Cumhurbaşkanı olacak. Meclis feshedilecek.

Genel Kurmay Başkanı El Sisi’nin açıklaması Tahrir Meydanı’nda büyük bir coşkuyla karşılandı.

TEHLİKELİ GELİŞME Mursi açıklama yaptı: “Darbeyi reddediyorum. Görevimin başındayım. Halkı orduya karşı direnişe çağırıyorum”

Mısır’da geçici olarak Cumhurbaşkanlığı görevine getirilen Anayasa Mahkemesi Başkanı yarın sabah yemin ederek görevine başlayacak.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik’in Twitter mesajı:  “Mısır’daki kirli darbeyi lânetliyorum. Kardeş Mısır halkının demokratik namus anlamına gelen oyuna sahip çıkacağını ümit ediyorum.”

Suriye Devlet Başkanı Esad’dan Mısır yorumu: “Mısır’da olan şey, siyasal İslam denen şeyin çöküşüdür”

Tahrir Meydanı’ndan Açıklama: Darbeyi değil, ordunun muhafazakar İslami kesimlerle ittifakının sona ermesini kutluyoruz.

ABD, Kahire Büyükelçiliği’ndeki “zorunlu olmayan” personelini tahliye etmeye başladı.

Mısır’da ordunun açıklamasından sonra Libya sınırına yakın bölgede Mursi yandaşları ve muhalifler arasında çıkan çatışmalarda 4 kişi öldü. Muhaliflerin bir karakola düzenledikleri roketli saldırıda da 6 polisin hayatını kaybettiği haberi geldi.

Mısır’da bu akşam askeri darbe ile devrilen Cumhurbaşkanı Mursi’nin yargılanacağı haberleri geliyor.

ABD Başkanı Obama, Mısır’daki darbeyle ilgili ekibiyle “acil” toplantı düzenledi. Bu arada, Kahire Büyükelçiliği personeli tahliye ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Açıklama: “Mısır’a seyahat etmeyin. Mısır’daki ABD vatandaşları da acilen bu ülkeyi terk edin”

Müslüman Kardeşler’in tüm üst düzey liderleri, aileleri ve hatta korumaları tutuklanıyor ve götürülüyor..