Milyonlarca Hayatı Depremden Koruyacak Mobil Uygulama

Deprem olmadan saniyeler önce insanları uyaracak akıllı telefon uygulaması geliştiriliyor 25 Nisan’da Nepal’de meydana gelen, 7.9 büyüklüğündeki deprem 8 binden fazla insanın ölümüne, on binlerce yaralıya ve yüz binlerce insanın evsiz...

Milyonlarca Hayatı Depremden Koruyacak Mobil Uygulama (28 Mayıs 2015)

Deprem olmadan saniyeler önce insanları uyaracak akıllı telefon uygulaması geliştiriliyor

25 Nisan’da Nepal’de meydana gelen, 7.9 büyüklüğündeki deprem 8 binden fazla insanın ölümüne, on binlerce yaralıya ve yüz binlerce insanın evsiz kalmasına neden oldu. Oysa bu gibi doğal afetleri dakikalar hatta saniyeler öncesinden belirleme birçok hayatı kurtarabilir.

CynSIS’in kurucusu Pierre-Marie Sarant, deprem olmadan önceki çok değerli saniyeler içinde insanları uyaracak bir akıllı telefon uygulaması üzerine çalışmalar yapıyor.

QuakeShare isimli uygulama akıllı telefonlar içinde bulunan Jiroskobik sensörler ve GPS teknolojisini kullanarak çalışıyor.

CynSIS kurucusu Pierre-Marie Sarant sistemin nasıl çalıştığını açıklıyor: “Akıllı telefon üzerinde sismik bir hareketlenme olduğunda bunu bulut üzerindeki sunucuya iletiyoruz. Bu sunucu cep telefonlarından gelen farklı verileri topluyor. Oluşturduğumuz algoritma formülü bunları analiz ederek bize gerçekten deprem olup olmayacağını söylüyor. Tüm bunlar bir kaç saniye içinde gerçekleşiyor.”

Uygulama hizmete abone olan devlet yetkililerine, kurtarma ekiplerine ve yardım kuruluşlarına deprem sırasında gerçek zamanlı uyarı sağlayacak. Deprem onaylanır onaylanmaz genel bir uyarı ilan edilecek.

Pierre-Marie Sarant uygulamayla ilgili şunları da ekledi: “Cep telefonu ekranındaki kronometre iki saniyeden beri deprem olduğunu belirtiyor. Böylelikle insanlar güvenli bölgelere sığınmak için çok az vakitlerinin olduğunu anlıyor. Kullanıcıların yerlerini tespit etme amacı eğer elektrikler kesilir, telefon ağları çökerse, deprem anında insanların nerede olduğunu bilmek için.”

Uygulamanın bazı eksiklikleri de var. Tamamen ağlara ve internete bağımlı çalışan uygulama dünyanın bazı uzak bölgelerinde çalışmayabilir. Ama bu şu anda deprem bölgelerinde yaşayan milyonlarca insan bundan yararlanamaz anlamına gelmez.

Henüz geliştirme aşamasında olan QuakeShare’in bu yıl sonuna kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor.

euronews