Facebook, 8 Ay Önce 3 Öğrenci Tarafından Kurulan Şirketi 2 Milyar Dolara Satın Aldı

Sosyal medya devi Facebook, 8 aylık İngiliz 3D haritalama şirketi Surreal Vision’ı 2 milyar dolara satın aldı. Uzmanlar satışı “startup’da en kısa süredeki en büyük başarı” olarak yorumluyor. Facebook, gerçek dünyanın haritasını ...

Facebook, 8 Ay Önce 3 Öğrenci Tarafından Kurulan Şirketi 2 Milyar Dolara Satın Aldı (28 Mayıs 2015)

Sosyal medya devi Facebook, 8 aylık İngiliz 3D haritalama şirketi Surreal Vision’ı 2 milyar dolara satın aldı. Uzmanlar satışı “startup’da en kısa süredeki en büyük başarı” olarak yorumluyor.

Facebook, gerçek dünyanın haritasını çıkararak sanal ortama aktaran yazılımı geliştiren İngiliz şirketi Surreal Vision’ı satın aldı.

Surreal Vision şirketi, Londra’daki Imperial College’da doktora yapan üç öğrenci tarafından yaklaşık 8 ay önce kuruldu.

Şirket, üç boyutlu sahne yapılandırma algoritmalarını kullanarak çevrenin güncel bir modelini kurabilen bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Bu modelde insanlar arasındaki iletişime de yer verilebiliyor.

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, sana gerçekliğin bir gün milyarlarca insanın günlük yaşamının bir parçası haline geleceğine inandığını söyledi.

BusinessHT'nin haberine göre, Surreal Vision tarafından şirketin ürettiği teknolojiye yönelik de açıklama geldi.

Açıklamada, söz konusu teknoloji sayesinde sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik sistemlerinin daha geniş kapsamlı biçimde kullanılabileceği ifade edildi.

Surreal Vision tarafından geliştirilen teknolojiye en somut örnek uygulama olarak SLAM++ isimli sanal harita sistemi gösteriliyor. Söz konusu sistemde derinlik ölçen kameralar odayı tararken, bir program da taranan içeriği analiz ediyor. Bu analiz sonucu listelenen cisimler, daha önceden veri tabanına eklenen cisimlerle eşleştiriliyor. Böylelikle dijital görüntülerin gerçek dünyayla etkileşime girmesinin önü açılıyor.

Surreal Vision şirketini satın alma işlemi Facebook'un yine Mart 2014'te satın aldığı sanal gerçeklik şirketi Oculus tarafından gerçekleştirildi.

Surreal Vision şirketini önümüzdeki dönemde faaliyetlerini Oculus’un ABD’deki Redmond şehrinde bulunan laboratuvarında sürdürmesi planlanıyor.

Oculus, Facebook tarafından satın alındıktan sonra küçük ölçekli şirketleri bünyesine katmaya başladı.

Hatırlanacağı üzere ilk olarak Xbox 360’ın kumanda cihazının ve Kinect’in tasarımında rol oynayan tasarım ekibini transfer eden Oculus, daha sonra da hareket takibi üzerinde uzmanlaşan Nimble VR isimli şirketi satın almıştı.