Drone’lara rakip çıktı: Sürücüsüz akıllı dağıtım aracı

Skype'ın eski kurucularının oluşturduğu Starship Technologies şirketi, market, yiyecek siparişleri ve paket teslimi gibi işlerde kullanılmak üzere altı tekerlekli bir robotik akıllı dağıtım aracı geliştirdiler “Friendly” adı verilen dağıtım robotu, İngilter...

Drone’lara rakip çıktı: Sürücüsüz akıllı dağıtım aracı (30 Mart 2016)

Skype'ın eski kurucularının oluşturduğu Starship Technologies şirketi, market, yiyecek siparişleri ve paket teslimi gibi işlerde kullanılmak üzere altı tekerlekli bir robotik akıllı dağıtım aracı geliştirdiler

“Friendly” adı verilen dağıtım robotu, İngiltere’nin başkenti Londra’nın cadde ve sokaklarında gerçekleştirilen uygulamalı testlerinden sorunsuz geçerek “dostça teslimat”larını başarıyla tamamladı.

Görünümü elektrik süpürgelerinin gövdelerine benzeyen, kullanımı son derece pratik ve kolay olan, sıfır emisyonuyla aynı zamanda çevreci aracın servis bedeli de son derece ekonomik. Gönderi başına sadece 1,4 dolar.

Çok akıllı ve yetenekli

GPS izleme sistemi, özel sensörler ve dokuz ayrı açılı kamera ile donatılan robot, en sıkışık trafikte, en karmaşık sokaklarda bile kolayca verilen / yönlendirilen adresi bulup kolayca teslimat yapabiliyor. Gönderim merkezinin yanı sıra siparişi veren müşteriler de kullandıkları gerçek zamanlı haritalı mobil uygulama sayesinde aracı izleyip yönlendirebiliyorlar.

Öngörülmedik herhangi bir olağanüstü sorunla karşılaşılması durumunda ise gönderim merkezindeki operatör aracın kontrolünü ele alabiliyor.

Starship Teknolojileri CEO'su Ahti Heinla yaptığı açıklamada, geliştirdikleri robotik dağıtım aracının caddelerdeki araç ve insan kalabalığını azaltacağını, sıfır emisyon ve düşük maliyetiyle tümüyle yeni bir sınıf ürün olduğunu belirtiyor.

İki yıldır üzerinde çalışılan cihaz, İngiltere, İskoçya ve Galler’in birçok kentinde başarıyla denenmiş.

Halk benimsedi

Heinla, en çok merak edilen soruya da, robotun yayalar tarafından çok sevilip benimsendiği ve kabul gördüğü yanıtını veriyor. “Friendly”in kendi tanıtımını da yaptığı için kullanımının yaygınlaşması konusunda zorlanmayacaklarını düşünüyor ve ekliyor: “Bu yüzden çok heyecanlıyım.”

Milyonlarca kişi işsiz kalabilir!

Madalyonun diğer yanı ise istihdam bakımından korkutucu öngörüleri içeriyor. Dağıtım robotunun yaygınlaşması durumunda bu sektörde çalışan pek çok kişiyi işinden edebileceği söyleniyor.

Pew Araştırma Merkezi'nin yaptığı bir araştırmanın sonucuna göre, ABD’de önümüzdeki 50 yıllık bir süreçte, bu tür ileri teknoloji ürünlerinin kullanılmaya başlanılması nedeniyle işgücünün üçte ikisi işsiz kalabilir.

Editörün Ricası: Sizce bu araç Türkiye’de kullanılabilir mi? Neler yaşanabileceği ve başına gelebilecekler konusundaki öngörülerinizi yorum olarak yazar mısınız?