“Milli içeceğimize laf söyletmeyiz arkadaş!”

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, DİDİ reklamlarında ayran için kötüleyici ve saldırgan ifadeler kullandığı gerekçesiyle Çaykur’a ceza verdi. Sanatçı Ceza’nın oynadığı Soğuk Çay Didi reklamlarının durdurulmasına ve &Cce...

“Milli içeceğimize laf söyletmeyiz arkadaş!” (7 Kasım 2015)

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, DİDİ reklamlarında ayran için kötüleyici ve saldırgan ifadeler kullandığı gerekçesiyle Çaykur’a ceza verdi.

Sanatçı Ceza’nın oynadığı Soğuk Çay Didi reklamlarının durdurulmasına ve Çaykur’a 220 bin lira ceza verilmesine karar verildi. Reklamlardaki olumsuz yönleri inceleyen bakanlık, ayrıca Çaykur’u uyararak reklamların durdurulmasına da karar verdi.

Bakanlık, reklam filmindeki rap şarkısısı Ceza’nın seslendirdiği şarkıda Türk mutfağına ait yemeklerin yanında Çaykur Didi içilebileceği ifadeleri kanuna aykırı buldu. Reklamlardaki olumsuz yönleri inceleyen bakanlık, Çaykur’u uyararak reklamların durdurulmasına karar verdi. 

220 BİN TL CEZA

Bakanlık, ilginç cezayı şu gerekçeye dayandırdı: “Ceza isimli şarkıcının rol aldığı reklam filminde ‘Ayranı denedim, o uyutuyor zaten’ ifadesine yer verilerek bir sofra içeceği olan ayranın herhangi bir veriye dayanmadan kötülendiği, tüketicilere ayran tüketimini engellemeye yönelik olumsuz bir mesaj verilerek ayran yerine reklamı yapılan ürünün tüketimine yönlendirildikleri belirlendi.

Ayrıca Çaykur Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından reklamda iddia edildiği şekilde ayranın uykuya yol açması hususunun da ispatlanamadığı, diğer taraftan ifadeyle ayran pazarında faaliyet gösteren firmalar aleyhine haksız rekabet yaratıldığına karar verildi. Saldırgan ve kötüleme içeren bir reklam kampanyasıyla ayranla ilgili olumsuz algı yaratılarak dürüst rekabet ilkesi ihlal edildi. Bu itibarla söz konusu reklam kanun hükümlerine aykırıdır. Buna göre, reklam veren Çaykur hakkında 6502 Sayılı Kanun uyarınca 220 bin lira idari para cezası ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine karar verilmiştir.”