Google’un Başı Avrupa’dan Sonra Şimdi de Hindistan’da Dertte

Zaman zaman haksız rekabet yaptığı suçlamasıyla karşı karşıya kalan Google’ın başı şimdi de Hindistan’da dertte. Firmaya 1.4 milyar dolarlık haksız rekabet suçlaması var. Son yıllarda hakkında Avrupa Birliği ülkelerinde haksız rekabet suçlama...

Google’un Başı Avrupa’dan Sonra Şimdi de Hindistan’da Dertte (2 Eylül 2015)

Zaman zaman haksız rekabet yaptığı suçlamasıyla karşı karşıya kalan Google’ın başı şimdi de Hindistan’da dertte. Firmaya 1.4 milyar dolarlık haksız rekabet suçlaması var.

Son yıllarda hakkında Avrupa Birliği ülkelerinde haksız rekabet suçlamaları ile dava açılan Google, Hindistan’da da aynı suçlamayla karşılaştı. Economic Times of India’nın haberine göre göre Google, 1.4 milyar dolar ceza alabilir.

Hindistan Rekabet Kurumu’nun başlattığı soruşturmaya göre firma arama sonuçlarında kendi ürün ve servislerini öne çıkarmakla suçlanıyor. 10 Eylül tarihine kadar kuruma bilgi vermesi gereken Google’ın yıllık net geliri 14 milyar dolar olduğu için bunun yüzde 10’una karşılık gelen 1.4 milyar dolar cezayı ile karşı karşıya kalma ihtimali bulunuyor. Kurum Google'dan gelen yanıta göre konuyu karara bağlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Google, farklı ülkelerde benzer davaları kazandıklarının altını çizdi. 

Kaynak: Al Jazeera