AB’den bu kez de Google’a rekor düzeyde tarihi bir ceza

Avrupa Birliği Komisyonu, dünyaca ünlü arama motoru ve teknoloji şirketi Google’a rekabet kurallarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle 2,42 milyar euro para cezası kesti. Karara göre şirket, alışveriş konusundaki aramaları manipule ederek küç...

AB’den bu kez de Google’a rekor düzeyde tarihi bir ceza (27 Haziran 2017)

Avrupa Birliği Komisyonu, dünyaca ünlü arama motoru ve teknoloji şirketi Google’a rekabet kurallarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle 2,42 milyar euro para cezası kesti.

Karara göre şirket, alışveriş konusundaki aramaları manipule ederek küçük rakiplerini saf dışı bırakıyor.

Google ise AB Komisyonu’nun Brüksel’de yaptığı bu açıklamanın hemen ardından karara itiraz edeceğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu'nun Google'a verdiği rekor cezanın nedenini ise arama sonuçlarını kendi lehine olarak yeni Google alışveriş servisleri doğrultusunda manipüle ettiğini ve pazar hakimiyetini kötüye kullanmasını olarak gösteriyor.

Google hakkında soruşturma 6 yıl önce başlatılmıştı. AB ve şirket arasındaki görüşmelerde bir sonuç alınamamıştı.

AB Komisyonu’nun kararı rekabetin korunmasından sorumlu temsilci Margrete Vestager tarafından açıklandı: “Google, pazardaki hakim konumunu, kendine ait alışveriş hizmetini arama sonucu sayfalarında sistematik olarak öne çıkartarak kötüye kullandı, Google bu uygulamasına 90 gün içinde son vermeli yoksa ilave para cezaları ödemek zorunda kalacak.’‘

Kararın duyulmasının ardından Borsa’da işlem gören Google hisselerinde sert bir düşüş yaşandı.

AB 2009 yılında Intel’e rekabet kurallarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle 1,1 milyar euro para cezası kesmişti.

Avrupa Komisyonu daha önce başka Amerikalı şirketlere de cezalar verdi. Bunların başında, geçen Ağustos ayında Apple’a verilen 13 milyar euro’luk vergi cezası geliyor.

GOOGLE’DAN AÇIKLAMA

Google sözcülerinden Kent Walker ise Avrupa Birliği tarafından açıklanan ceza ve gerekçeli kararı için Google Avrupa resmi bloğundan bir açıklama yayımladı. Açıklamada şöyle denildi:

“Online alışveriş yaparken siz aradığınız ürünleri kolayca ve hızla bulmak istersiniz, reklamcılar da söz konusu ürünleri tanıtmak ister. Google bu nedenle, kullanıcılarıyla irili ufaklı binlerce reklamvereni her iki taraf için de yararlı olacak yollarla bir araya getiren alışveriş reklamları görüntülemektedir. Bu nedenle saygı duymakla birlikte bugün açıklanan karara katılmıyoruz. Temyiz yoluna gitmeyi düşündüğümüz için Komisyon’un kararını ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz ve gerekçelerimizi anlatmaya devam edeceğiz.”