Microsoft’tan ‘Dijital Falcılık’ Hizmeti!

Kişinin fotoğrafına göre yaşını tahmin eden uygulamayı internet üzerinden hizmete sundu Teknoloji ve yazılım devi Microsoft'un her yıl gerçekleştirdiği ürün geliştirici konferansı Microsoft Build'e bu yıl fotoğraftan yaş tahmini yapan how-old.net&n...

Microsoft’tan ‘Dijital Falcılık’ Hizmeti! (3 Mayıs 2015)

Kişinin fotoğrafına göre yaşını tahmin eden uygulamayı internet üzerinden hizmete sundu

Teknoloji ve yazılım devi Microsoft'un her yıl gerçekleştirdiği ürün geliştirici konferansı Microsoft Build'e bu yıl fotoğraftan yaş tahmini yapan how-old.net servisi damgasını vurdu.

Microsoft’un internet üzerinden yeni servise sunduğu ilginç uygulama ile istediğiniz herhangi bir kişinin fotoğrafını yükleyerek yaşını öğrenebilirsiniz. Elbette sistemi öncelikle kendi fotoğrafınızla test edebilirsiniz.

Kullanıcılar how-old.net adresine girerek diledikleri fotoğrafı yüklüyor ve fotoğraf yaşını anında görebiliyor. Ancak sistemin yüzde yüz başarılı olduğunu söylemek elbette güç…

Arama motoru Bing üzerinden elde edilen görseller ve kişisel olarak siteye yüklenen fotoğraflar üzerinden analiz yapan uygulama, kişilerin yaşını yüzdeki 27 noktayı istatistiksel algoritma üzerinden analiz ederek belirliyor.

Dolayısıyla sistem fotoğraf üzerinden yaş tahmini yaptığından doğru sonuç için sorgulatılacak fotoğrafın da güncel olması gerekiyor.