Mark Zuckerberg’in sosyal medya hesapları nasıl hack’lendi?

Facebook'un genç kurucusu CEO’su Mark Zuckerberg'in sosyal medya hesapları hack'lendi. Zuckerberg’in şifre olarak “dadada” diye kolay bir harf dizinini kullanması ise tüm dünyayı hem şaşırttı hem de güldürdü. 1.65 milyar akt...

Mark Zuckerberg’in sosyal medya hesapları nasıl hack’lendi? (6 Haziran 2016)

Facebook'un genç kurucusu CEO’su Mark Zuckerberg'in sosyal medya hesapları hack'lendi. Zuckerberg’in şifre olarak “dadada” diye kolay bir harf dizinini kullanması ise tüm dünyayı hem şaşırttı hem de güldürdü.

1.65 milyar aktif kullanıcısı bulunan dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook'un patronu Mark Zuckerberg'in sosyal medya hesapları 'OurMine' isimli bir hacker grubu tarafından hack'lendi.

OurMine, Twitter'dan yaptığı açıklamada, amaçlarının Zuckerberg'in sosyal medya hesaplarının güvenlik sınırlarını test etmek olduğunu belirterek Zuckerberg'in kendileri ile bağlantıya geçmesini istedi. 

Hesabı ele geçiren OurMine team yaptığı açıklamada, Zuckerberg’in LinkedIn şifresini de tüm dünya ile paylaştı. Görünüşe bakılırsa 32 yaşındaki Facebook’un patronu siber güvenliğe pek önem vermiyor.

Hacker’lar Zuckerberg’in LinkedIn için kullandığı şifrenin ise ‘dadada’ olduğunu iddia etti. OurMine isimli grup ayrıca Zuckerberg’in Instagram hesabının da Facebook’un güvenliğini test etmek için kısa bir süre ele geçirildiğini belirtti. Bilindiği gibi Facebook Instagram’ın da sahibi.

Twitter, Mark’ın hesabındaki durumu fark etmekte gecikmedi ve hemen hesabı askıya aldı. Ocak 2012’den beri herhangi bir tweet atmayan Zuckerberg’in profilinde saldırganların attığı gönderi bulunuyordu ve bu da hemen kaldırıldı.

Zuckerberg'in Instagram, Twitter, LinkedIn ve Pinterest hesaplarını ele geçiren grubun Twitter hesabı da saldırının ardından donduruldu.

Bir gün herkes hack’lenebilir!

Zuckerberg’in bile hesapları hack’lenebiliyorsa, özellikle LinkedIn başta olmak üzere her yerdeki parolalarınızı değiştirmenizde yarar var. Eğer yapabiliyorsanız, her platformda farklı bir parola kullanmayı ve arada bir bu şifreleri değiştirmeyi alışkanlık edinmeye çalışın.

Uzmanlara göre güvenli bir çevrimiçi hesabın ilk adımı 10 karakterden daha uzun şifreler kullanmaktan geçiyor.

Güvenli şifre için yapılması gerekenlerden bazıları:

-Uzun ve gelişigüzel belirlenen şifre her zaman iyidir.

-Şifreniz, harfler, sayılar ve noktalama işaretlerinden oluşsun.

-Ardışık olmayan numaralar kullanın.

-Kolaylıkla keşfedilebilecek, doğum günü gibi rakamlardan uzak durun.

-Üç saçma kelimeden oluşturulan parola, hatırlanması kolay bir şifreden çok daha fazla güvenli.

-Eski şifrelerinizi yeniden kullanmayın.

-Her hesap için farklı bir şifre oluşturun.