Türk yazılımcılar dünya gündeminde! Trump’ın Twitter hesabını kapatan da bir Türk çıktı!

Önceki gün Apple’ın MacOS işletim sisteminin önemli açığını yakalayan bir Türk yazılımcıdan sonra, bugün de ABD Başkanı Trump’ın Twitter’daki hesabını kapatan kişinin de Türk asıllı bir Alman vatandaşı olduğu ortaya ç...

Türk yazılımcılar dünya gündeminde! Trump’ın Twitter hesabını kapatan da bir Türk çıktı! (1 Aralık 2017)

Önceki gün Apple’ın MacOS işletim sisteminin önemli açığını yakalayan bir Türk yazılımcıdan sonra, bugün de ABD Başkanı Trump’ın Twitter’daki hesabını kapatan kişinin de Türk asıllı bir Alman vatandaşı olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz haftalarda ABD Başkanı Donald Trump'ın 11 dakikalığına Twitter hesabı kapatılmıştı. Buna neden olan kişinin Türk asıllı Alman vatandaşı Bahtiyar Duysak olduğu ortaya çıktı.

Her paylaşımıyla gündeme gelen ABD Başkanı Trump'ın en çok zor durumda bıraktığı şirketlerin başında Twitter geliyor.

Twitter, kullanıcılar tarafından Trump'ın paylaşımları nedeniyle birçok kez şikayet almış, kullanıcıların Trump'ın hesabının kapatılmasını istediği defalarca ABD medyasına konu olmuştu.

Bu konuşulanların üzerine Kasım ayı başında ABD Başkanı'nın hesabı 11 dakikalığına kapalı kalmıştı. Konu, o gün uzun bir süre dünya sosyal medya gündeminin ilk sırasında yer almış, bunu yapan kişi ‘kahraman’ ilan edilmiş ve kendisine ödül verilmesi gerektiği belirtilmişti.

Tekrar gündeme bomba gibi düşen olayın arkasında Türk asıllı Alman vatandaşı olan Bahtiyar Duysak'ın olduğu ortaya çıktı. ‘Work & Study’ yurtdışı eğitim ve çalışma programıyla ABD’ne geldiği ve bu arada kısa bir süre de Twitter’da çalıştığı anlaşıldı.

Teknoloji sitesi TechCrunch'a röportaj veren Duysak, Twitter'da müşteri destek biriminde çalıştığını belirtti. Duysak açıklamasında Trump'ın hesabını askıya almasının bir hata sonucu yaşandığını açıkladı. Duysak hatasını konunun sosyal medyada konuşulması ile fark ettiğini de belirtti. Bir kişinin tek başına yanlışlıkla yaptığı bir işten başka anlamlar çıkarılmaması gerektiğini söyleyen Duysak, çok üzgün olduğunu, bilinçli yapılmış bir şey olmadığını söyleyerek özür de diledi.

Almanya'ya geri dönen Duysak, teknoloji sektöründe bir kariyer hedeflemediğinin de altını çizdi.

Sosyal ağlar, yönetim ve kontrol sistemlerini değiştirdiler

Twitter’da ABD Başkanı Trump’ın hesabının geçici bir süre bile olsa kapatılmasının ardından, Twitter ile birlikte Facebook, Instagram ve YouTube gibi sosyal ağlar da özellikle ‘mavi tıklı’, ünlü ve çok sayıda takipçisi olan ‘fenomen’ hesapların kontrol sisteminde değişikliğe gittiler. Bu hesapların, Trump’ınki gibi benzer bir şekilde ‘kapatılamaması’ için önlem olarak, birden çok kişinin onayının gerekliliği ve sistem doğrulama izni gibi yeni koşullar oluşturdular.

Apple, MacOS’un büyük bir açığını ‘açıklayan’ Türk yazılımcıya bozuldu!

Apple, Türk yazılımcı Lemi Orhan Ergin'in ortaya çıkarttığı Mac işletim sistemindeki büyük bir şifre hatasını düzeltmek için çalıştığını duyurdu. Apple'ın Mac bilgisayarlar için geliştirdiği en son yazılım MacOS High Sierra'daki açık, bilgisayara şifresiz bir şekilde, sistem yöneticisi olarak girilmesine olanak tanıyor.

Apple'dan yapılan açıklamada, “Bu soruna çözüm bulmak için bir yazılım güncellemesi üzerinde çalışıyoruz" denildi.

Lemi Orhan Ergin, bilgisayara girerken kullanıcı adı kısmına "root" yazıp, şifre kısmının boş bırakılmasının ardından son birkaç kez enter'a basıldıktan sonra bilgisayara sistem yöneticisi olarak girilebildiğini keşfetti.

Ancak Ergin'e, yazılım güvenliği alanındaki profesyonellerin buldukları açıkları kamuoyuna açıklama konusundaki sektör kurallarına uymama eleştirisi yöneltildi.