Küresel Siber Güvenlik Endeksi Açıklandı

Devletlerin siber saldırılara karşı hazırlıkları ve savunma kapasitelerini inceleyen 2. Küresel Siber Güvenlik Endeksi yayınlandı Birleşmiş Milletler bilgi ve iletişim teknolojileri özel ajansı Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (International Telecommunication ...

Küresel Siber Güvenlik Endeksi Açıklandı (13 Temmuz 2017)

Devletlerin siber saldırılara karşı hazırlıkları ve savunma kapasitelerini inceleyen 2. Küresel Siber Güvenlik Endeksi yayınlandı

Birleşmiş Milletler bilgi ve iletişim teknolojileri özel ajansı Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (International Telecommunication Union – ITU) ikinci Küresel Siber Güvenlik Endeksi’ni ( Global Cybersecurity Index ) yayınladı. Raporda devletlerin siber saldırılara karşı hazırlıkları ve savunma kapasiteleri incelendi.

Singapur, siber saldırılara karşı en hazırlıklı ülke olarak listenin başında yer aldı. Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci sırada bulunduğu listede ilk 10 şu şekilde: Malezya, Umman, Estonya, Mauritius, Australya, Gürcistan, Fransa ve Canada.

Rusya, endekse 11’nci sıradan girerken, Hindistan 25’inci, Almanya ve Çin 34’üncü sırada yer aldı. Türkiye ise 43’üncü sırada kaldı.

Endeks’te son üç sırada ise Orta Afrika Cumhuriyeti, Yemen ve Ekvador Ginesi bulunuyor.