Mark Zuckerberg, Facebook’tan Yılda Sadece 1 Dolar Maaş Alıyormuş!

Faceboook’un 29 yaşındaki kurucu CEO’su Mark Zuckerberg’in, şirkette sembolik bir ücret olan 1 dolar karşılığı çalıştığı açıklandı Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, aldığı maaş konusunda oldukça mütevazı. Şirket tarafından açıklanan yıllık rapor...

Mark Zuckerberg, Facebook’tan Yılda Sadece 1 Dolar Maaş Alıyormuş! (1 Nisan 2014)

Faceboook’un 29 yaşındaki kurucu CEO’su Mark Zuckerberg’in, şirkette sembolik bir ücret olan 1 dolar karşılığı çalıştığı açıklandı

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, aldığı maaş konusunda oldukça mütevazı. Şirket tarafından açıklanan yıllık raporda, Zuckerberg’in geçen yıl şirketten sadece sembolik olarak 1 dolar maaş aldığı ortaya çıktı.

AFP’nin haberine göre Zuckerberg, bir önceki yıl ise maaş ve prim olarak 769 bin dolar almıştı. Bu, üst düzey bir yönetici için oldukça düşük bir meblağ olarak değerlendiriliyor.

Facebook’un kurucusu, 1 dolarlık maaş planını bir yıl önce açıklamıştı. Zuckerberg, bu hareketiyle hayatını kaybeden Apple kurucusu Steve Jobs ile rekabet ediyor. Jobs da şirkette neredeyse hiç para almadan çalışıyordu.

Zuckerberg’in aslında maaşa ihtiyacı yok. Amerikan Forbes dergisi, genç işadamının şu anki servetini 26 milyar 700 milyon dolar olarak tahmin ediyor.

Facebook’un dünya genelinde 1 milyar 200 milyon civarında kullanıcısı var. Instagram ve Whatsapp’ten sonra ‘Oculus Rift’ adlı sanal gerçeklik oluşturan gözlükleri tasarlayan Oculus firmasını da satın alan Facebook, büyümeye devam ediyor. Firmanın borsada işlem gören hisse senetlerinin de değeri artıyor. Geçen yıl iki kat artışla 55 dolara çıkan hisseler bugün 60 dolardan işlem görüyor.