Google, Türkiye’den Google DNS’lerine Müdahale Edildiğini Açıkladı

Google Inc, DNS hizmetinin Türk internet hizmet sağlayıcıları (ISP) tarafından engellendiğine yönelik güvenilir bilgiler aldıklarını belirtti. Twitter ve Youtube’a erişimin kısıtlanması sonrası kullanıcılar bu sitelere girebilmek için Google DNS kullanmaya başlamıştı. Wall ...

Google, Türkiye’den Google DNS’lerine Müdahale Edildiğini Açıkladı (1 Nisan 2014)

Google Inc, DNS hizmetinin Türk internet hizmet sağlayıcıları (ISP) tarafından engellendiğine yönelik güvenilir bilgiler aldıklarını belirtti.

Twitter ve Youtube’a erişimin kısıtlanması sonrası kullanıcılar bu sitelere girebilmek için Google DNS kullanmaya başlamıştı.

Wall Street Journal’de yer alan Sam Schechner imzalı habere göre, Google’ın yazılım mühendisi, Türkiye’de erişim sağlayıcılarının “DNS yönlendirmesi” yaparak kullanıcıları başka DNS ayarlarına yönlendirdiğini doğruladı.

İnternet sağlayıcılarının Türkiye’den bağlanan kullanıcıları GOOGLE DNS gibi görünen farklı sunuculara yönlendirme yaptığı iddiası ortaya atılmıştı.

Google’ın yazılım mühendisi Steven Carstensen Google güvenlik bloğunda bir açıklama paylaştı.

Carstensen, “Türkiye’deki erişim sağlayıcıları muhtemelen kullanıcıları izleyebilmek amacıyla Google DNS kimliği altında gizleniyor. Güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgiler ve ekibimizin yaptığı araştırma sonucu Google DNS’in önünün kesilmeye çalışıldığını doğruladık” dedi.

“DNS spoofing” diye adlandırılan bu uygulamada erişim sağlayıcılar, kullanıcıların internetteki sorgulamalarına girip onları istedikleri içeriğe yönlendirebiliyor. Yani kullanıcı aslında Google hizmeti kullandığını düşünürken Türk erişim sağlayıcılarından hizmet alıyor.