Marjinal Bir Başbakan!

Kanada’nın 43 yaşındaki yeni genç ve yakışıklı Başbakanı, bu kez de sosyal medyayı ‘çorapları’ ile salladı Justin Trudeau, 19 Ekim'de yapılan seçimlerde  ‘umut korkuyu yener’ sloganıyla 9 yıllık Muhafazakar Parti dönemi...

Marjinal Bir Başbakan! (1 Aralık 2015)

Kanada’nın 43 yaşındaki yeni genç ve yakışıklı Başbakanı, bu kez de sosyal medyayı ‘çorapları’ ile salladı

Justin Trudeau, 19 Ekim'de yapılan seçimlerde  ‘umut korkuyu yener’ sloganıyla 9 yıllık Muhafazakar Parti dönemine son verip Merkez Sol’u iktidara tek başına taşımasına karşın, siyasal vaatlerinden daha çok çağdaş, içten ve ‘halktan biri’ kimliğiyle ilgi çekmişti.

Trudeau, eski bir öğretmen, boks tutkunu. Ama Kanada Başbakanı olduğu 1,5 aydan beri sosyal medya ne liberallerin dokuz yıl sonra kazandığı zaferi, ne de onun bu özelliklerini konuşuyor.

Yakışıklı ve karizmatik

Herkesin dilinde tek bir şey var. O da yeni başbakanının ne kadar yakışıklı ve karizmatik olduğu…

43 yaşındaki liderin zaferinin açıklanmasıyla sosyal medya bir anda hareketlendi. Kimi dünyanın en güzel lideri yorumunu yaptı. Kimi de Kanada'ya taşınmak için yeterli neden diye gösterdi yeni başbakanı. Justin Trudeau, Kanada'nın en genç ikinci başbakanı. Aileden siyasi bir karakter.

Babası Pierre Trudo da 1969-1988 yıllarında başbakanlık koltuğundaydı.

Balkon konuşması yerine metroda halkla kucaklaştı

Trudeau, seçildikten sonraki ilk icraatıyla da farkını ortaya koydu. Yeni Kanada Başbakanı, insanlara tepeden bakacağı bir balkon konuşması yerine halkla selamlaşmak için metroya bindi. Yolcularla el sıkıştı, selfie tekliflerini de geri çevirmedi.

Marjinal, özgürlükçü, feminist sıra dışı bir siyasetçi

Modern bir karısı, mutlu çocukları ve gerçek bir aile hayatı olan bir başbakan. Oturduğu evde kiracı olan, mal mülk için yaşamamış olan bir başbakan. Sanatçı, sanatsever ve sporcu bir başbakan. Devlet ve politika geleneğini küçük yaşlardan beri gözlemleyen ama aynı zamanda halktan gelen bir başbakan.

Bu kez de ‘kırmızı çorapları’ ile gündemde

Yakışıklı Başbakan Trudeau, bu kez de giydiği Kanada bayrağı desenli kırmızı çorapları ile sosyal medyanın gündemine oturdu.

Alışılmış ‘koyu renkli’ klasik ve resmi diplomatik giyim tarzını alt-üst eden bu tercihini kimileri sempatik bulup beğenirken, kimileri de beğenmeyip eleştirdi. Ancak yine de herkesi gülümsetti.