“Kanka Bakanlar Kurulu Saat Kaçta?”

KAMİL ERYAZAR Genç, yakışıklı, güzel, feminist… Dünyanın en marjinal kabinesi. Üstelik iki üyesi de Türk Sosyal medyada bir haftadır İsveç’in yeni sosyal demokrat hükümetinin iki genç bakanının fotoğrafları paylaşım rekorları kırıyor. Biri 29 yaşında Sağlık Bakanı...

“Kanka Bakanlar Kurulu Saat Kaçta?” (13 Ekim 2014)

KAMİL ERYAZAR

Genç, yakışıklı, güzel, feminist… Dünyanın en marjinal kabinesi. Üstelik iki üyesi de Türk

Sosyal medyada bir haftadır İsveç’in yeni sosyal demokrat hükümetinin iki genç bakanının fotoğrafları paylaşım rekorları kırıyor. Biri 29 yaşında Sağlık Bakanı olan yakışıklı Gabriel Wikström, diğeri de yine henüz 27 yaşındayken Milli Eğitim Bakanı olan güzel Aida Hadzialic.

Tabi bu arada, ortam ‘sosyal medya’ olunca, her zamanki gibi ipin ucunu kaçırıp, bu yakışıklı ve güzel iki bakanın yanına bazı fotomodel fotoğraflarını ekleyip onları da İsveç hükümetinde bakanmış gibi servis edenler ve bunları da yine sorgusuz sualsiz paylaşanlar oldu.

‘Feminist Hükümet’

İsveç’te 14 Eylül’de yapılan seçimlerden sonra sol bloku oluşturan Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller’in ortaklığında yeni koalisyon hükümeti kuruldu.

Kabineyi açıklayan 57 yaşındaki Başbakan Stefan Löfven, “Yeni hükümet feminist bir hükümet” ifadesini kullandı. Yeni kabinede 12 kadın ve 12 erkek bakan bulunuyor. Ayrıca Mardinli İbrahim Baylan Petrol Bakanı, Gaziantepli Mehmet Kaplan da Şehircilik Bakanı oldu. Kabinedeki yabancı bakan oranı, ülkedeki göçmen oranına denk gelecek şekilde oluşturuldu.

Bu yeni ve ‘marjinal’ İsveç hükümetinin ilk açıklamalarından biri de, Filistin’i  bağımsız devlet olarak tanıyacak ilk Avrupa Birliği ülkesi olacağıydı.

‘Yakışıklı Bakan’

İsveç kabinesinde Sağlık Bakanı olarak görev alan ve henüz 29 yaşında olan Gabriel Wikström, siyasal bilimler mezunu. Bakan olana kadar da Sosyal Demokrat Parti’nin Gençlik Kolları Başkanlığını yürüttü. İsveç’teki gençlik sorunlarına öncülük etti. Birçok sosyal politikada etkin rol almasıyla çok büyük beğeni toplayan Wikström, fiziksel görünümü ve yakışıklılığıyla da İsveç’te olduğu kadar diğer ülkelerde de sosyal medyada gündem konusu oldu.

Çiçeği burnunda genç bakan Türk kadınlarının da ilgisi çekti, hafta sonu sosyal medyada fotoğraflarını paylaştılar.

Gabriel Wikström, Türkiye’de kendisine gösterilen bu yoğun ilgiye kayıtsız kalmadı ve Twitter’da hayranlarını Türkçe bir tweet’le selamladı.

‘Öğretmenim Canım Benim’

Kabinede diğer dikkat çeken bir isim ise 27 yaşındaki Aida Hadzialic’di.

Bosna kökenli Aida Hadzialic, Ortaokul Üstü Eğitim ve Eğitim Standartları Bakanı oldu. Bizdeki karşılığıMilli Eğitim Bakanlığı olan koltuğa artık 27 yaşında genç bir kadın oturacak.

Kullanıcılarının çoğunu öğrencilerin oluşturduğu sosyal medyada genç Eğitim Bakanı Hadzialic’in güzelliği ve sempatikliği de dikkatlerden kaçmadı.

‘Dünyanın en genç bakanı’ unvanını kaybetti

Daha önce ‘dünyanın en genç bakanı’ unvanı, geçen Aralık ayında Avusturya hükümetinde Dışişleri Bakanlığı’nı üstlenen 27 yaşındaki Sebastian Kurz’a aitti. Kurz, daha önceki hükümette entegrasyondan sorumlu devlet bakanıydı.

28 yaşındaki Derya Tumayer de Yeşiller Partisi Başkanı

İsveç’in 2. Büyük şehri Göteborg’da da Yeşiller ve Çevre Partisi İl Eş Başkanlığı’na 28 yaşındaki Derya Tumayer seçildi.

Växjö Üniversitesi’nde işletme okuduktan sonra, Chalmers Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği diplomasını alan 28 yaşındaki Türkiye kökenli Derya Tumayer, İsveç’in en büyük inşaat şirketi PEAB’da Proje Alım Sorumlusu olarak Mühendislik görevini yürütüyor.