Londra’da Gelincik Devri

Birinci Dünya Savaşı’nın anısına Londra Kalesi etrafına tam 888.246 adet gelincik dikildi ve ortaya büyüleyici bir manzara çıktı İngiltere’nin başkenti Londra, Birinci Dünya Savaşı’nın 100. Yılı anısına hazırlanan ve savaşta hayatını kaybeden İngiliz askerlerini simg...

Londra’da Gelincik Devri (6 Kasım 2014)

Birinci Dünya Savaşı’nın anısına Londra Kalesi etrafına tam 888.246 adet gelincik dikildi ve ortaya büyüleyici bir manzara çıktı

İngiltere’nin başkenti Londra, Birinci Dünya Savaşı’nın 100. Yılı anısına hazırlanan ve savaşta hayatını kaybeden İngiliz askerlerini simgeleyen binlerce seramik ile kırmızıya boyandı.

Londra Kalesi’nin etrafına Ağustos ayında başlayan seramik gelinciklerin yerleştirilmesi 11 Kasım’a kadar sürecek. Bu dev görsel şölen projesi, seramik sanatçısı Paul Cumins ve sahne tasarımcısı Tom Piper tarafından tasarlandı.

Tam 888 bin 246 seramik gelincikten oluşan “kanlı topraklar” adlı enstalasyon, Londra içinden ve dışından ziyaretçi akınına neden oldu.

Her bir gelincik sömürgeci askeri gücün çöküşünü simgelerken enstalasyonun ölçeği de güçlü bir anma töreninin oluşturulmasını mümkün kılıyor.

Her biri 3 günde elde yapılan seramik gelincilerin tümü satıldı. Serginin sona ermesinin ardından sahiplerine postalanacak olan gelinciklerin satışından elde edilen 11,2 milyon sterlin gelir, İngiliz gazilerine hizmet veren yardım dernekleri arasında bölüştürülecek.

Etkinlik, sosyal medyada #TowerPoppies etiketi ile duyurulup paylaşıldı.