43 Öğrencinin 5 Haftadır Kayıp Olduğu Meksika’da Halk Sokaklarda

On binlerce Meksikalı, başkent Meksiko’da 5 haftadır kayıp olan 43 öğrencinin sağ salim bulunmaları için yeniden sokaklara döküldü. Öğrenciler 3 gün boyunca derslere girmeyeceklerini açıkladılar. DIŞ HABERLER SERVİSİ – Ülkenin güneybatı eyaleti Guerrero’da b...

43 Öğrencinin 5 Haftadır Kayıp Olduğu Meksika’da Halk Sokaklarda (6 Kasım 2014)

On binlerce Meksikalı, başkent Meksiko’da 5 haftadır kayıp olan 43 öğrencinin sağ salim bulunmaları için yeniden sokaklara döküldü. Öğrenciler 3 gün boyunca derslere girmeyeceklerini açıkladılar.

DIŞ HABERLER SERVİSİ – Ülkenin güneybatı eyaleti Guerrero’da bir protesto esnasında polisle çatışan öğrencilerden yaklaşık bir buçuk aydır haber alınamıyor. Olayın bir numaralı failleri belediye başkanı ve eşinin yakalanması da tansiyonu düşürmeye yetmedi. Binlerce üniversite öğrencisi hocalarının da desteğiyle 72 saatlik grev başlattı.

“Hükümete inancımız kalmadı”

Yürüyüşe katılanlar, yetkililerin yeteri kadar konuyla ilgili adım atmadığını savunuyor. Yürüyüşe katılan bir gösterici, “Biz yetkili makamlara bir hükümetimizin olmadığını ve onlara bir inancımızın olmadığını söylüyoruz. Yani sivil toplum kendini farklı şekilde organize etmeli ki bir hükümetin bulunmadığını ortaya koysun.” dedi.

Guerrero eyaletinde 26 Eylül’de gösteri düzenleyen öğrencilerle polis arasında çatışma çıkmış, olayda 6 kişi yaşamını yitirmiş, 43 öğrenci ise ortadan kaybolmuştu.

“Onları canlı geri istiyoruz”

“Onları canlı aldılar, biz de canlı geri istiyoruz” sloganları atan göstericiler, 43 öğrencinin dev posterleriyle yürüyüş yaptı. Haftalardır öğrencilere ait hiçbir ize ulaşılamaması uluslararası tepkiye neden olurken; durum Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto için tam bir krize dönüştü. Kayıp öğrencilerin aileleriyle yeniden sokaklara çıkan üniversite öğrencileri başkanın yakalanmasının yeterli olmadığını söylüyor. Göstericilerden Giovanni Bello Alcocer isimli bir Meksikalı, “Adaletsizlikten bıktık.. Benim de çocuklarım var ve aynı şey onların da başına gelebilir diye korkuyorum.” diye tepki gösterdi. Alcocer, yetkililerin “her bir öğrencinin nerede olduğunu” çok iyi bildiğini iddia etti.

Geçen haftalarda hakkında tutuklama emri çıkarılan eski Iguala Belediye Başkanı Jose Luis Abarca ve eşi Maria de Los Angeles Pineda Salı günü yakalanarak gözaltına alınmıştı. Son gelişmeler kayıp öğrencilerin aileleri tarafından olumlu karşılarken, öğrencilerin izini bulma umutlarını güçlendirmişti.

Açılan soruşturma sırasında 38 cesedin bulunduğu onlarca toplu mezara ulaşılmış; bu durum kayıp öğrenciler adına endişelerin artmasına sebep olmuştu. Yetkililer ilk DNA analiz sonuçlarına göre bulunan cesetlerden 28’inin öğrencilere ait olmadığı açıklamıştı. Ancak öğrencilerin yakınları hükümete güvenmediğini söyleyerek, mezarların bağımsız Arjantinli adli tıp uzmanları tarafından incelenmesini talep etmişti.

Eski Başkan Abarca, Guerreros Unidos adlı uyuşturucu çetesiyle ilişkili olduğu düşünülen polislere, karısının konuşmasını kesmeye çalışan öğrencilere müdahale etme emri vermekle suçlanıyor. Yaşanan çatışma sonucunda 6 kişi hayatını kaybetmiş, 43 öğrenci ise kayıplara karışmıştı.

Öte yandan tutuklanan polislerden bazıları öğrencilerin daha sonra uyuşturucu çetesine teslim edildiğini ileri sürdü. Çetenin lideri de gözaltına alınırken, liderin adamlarından birine söz konusu 43 öğrencinin rakip çetenin üyeleri olduğunu söylediği belirtildi.

(Ajanslar)