Liderler Artık Açıklama Yapmak İçin Sosyal Medyayı Tercih Ediyorlar

Hafta sonu Ortadoğu Bölgesi’nde iki lider, iki önemli açıklama yaptılar. Biri İsrail Başbakanı Netanyahu, diğeri de Suriyeli muhaliflerin ana grubunun lideri Muaz el-Hatip. İkisi de açıklamalarını kendilerine ait Facebook sayfaları üzerinden yaptılar. Ülkelerin siyasal liderleri...

Liderler Artık Açıklama Yapmak İçin Sosyal Medyayı Tercih Ediyorlar (24 Mart 2013)

Hafta sonu Ortadoğu Bölgesi’nde iki lider, iki önemli açıklama yaptılar. Biri İsrail Başbakanı Netanyahu, diğeri de Suriyeli muhaliflerin ana grubunun lideri Muaz el-Hatip. İkisi de açıklamalarını kendilerine ait Facebook sayfaları üzerinden yaptılar.

Ülkelerin siyasal liderleri, devlet başkanları, başbakanlar, bakanlar ve diğer kamu yöneticilerinin önemli açıklamaları için Twitter, Facebook gibi sosyal medya kanallarını tercih etmeleri giderek daha çok yaygınlaşmaya başladı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Facebook hesabından yaptığı açıklamada Türkiye’den özür dilenmesinin birinci gerekçesini “Suriye’deki krizin giderek şiddetlenmesi” olarak gösterdi.

Suriyeli muhaliflerin ana grubunun lideri Muaz el-Hatip ise istifa ettiğini yine Facebook sayfasından duyurdu. Hatip, bu adımı daha özgürce çalışma imkanı bulmak için attığını bildirdi.

Bu hafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Diyarbakır’ın Nevruz kutlamalarında okunan Öcalan’ın mektubu ve yaşanılan olaylara ilişkin tek açıklamasını  Twiter’daki hesabından attığı tek bir tweet ile yapmıştı. Kılıçdaroğlu tweetinde ”Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!” yazmış ve bir Türk bayrağı resmi paylaşmıştı. “Bilmediğimiz bir süreç hakkında yorum yapmayız” diyen Kılıçdaroğlu ve diğer CHP’lilerden konuya ilişkin şimdiye kadar başka hiçbir açıklama yapılmadı.