Libya açıklarında yaşanan can pazarı dakika dakika görüntülendi

Akdeniz’de, Libya’nın 12 mil açığında batan göçmen tekneleri sonucu yaşanan can pazarı, kurtarma gemisinde bulunan AFP muhabiri tarafından çekilen çarpıcı görüntülerle dünyaya servis edildi. Eritre, Etiyopya, Somali, Nijerya, ...

Libya açıklarında yaşanan can pazarı dakika dakika görüntülendi (7 Ekim 2016)

Akdeniz’de, Libya’nın 12 mil açığında batan göçmen tekneleri sonucu yaşanan can pazarı, kurtarma gemisinde bulunan AFP muhabiri tarafından çekilen çarpıcı görüntülerle dünyaya servis edildi.

Eritre, Etiyopya, Somali, Nijerya, Cibuti, Komorlar ve Moritanya gibi Afrika ülkelerinden göçmenlerin, insan tacirleri tarafından İtalya’ya gitmek üzere bindirildikleri eski ahşap tekne ve sallar aşırı yüke dayanamayarak, Libya açıklarında alabora oldu. Akıl alır gibi değil ama bir tekneye tam 1000 (bin) kişi bindirilmişti.

İtalyan Sahil Güvenlik Gemisi Astral’da bulunan AFP Foto Muhabiri Aris Messinis, gördüğü insanlık dramı ve yaşanılan çaresizliğe kamerası ile tanıklık etti. İnsanı, insanlığından utandıran, ‘sözün bittiği yerde’ görüntüler devreye girdi.

Deyim olarak değil gerçekten de insanın kanını donduran dehşet görüntüleri tüm dünyayı şoka soktu.

Onlarca Afrikalı göçmen önceki gece teknenin içinde ezilerek ya da havasızlıktan boğularak ölmüştü. Sağ kalabilenler ise hayatta kalabilmek için cesetlerin üzerine basarak tırmanmaya çalışıyorlardı. Bazılarının ellerinde bebeklerinin olduğu da görüldü.

Birçoğu hayatlarında daha önce deniz görmemiş ve yüzme bilmeyen yüzlerce göçmen Akdeniz’in soğuk sularında hayatta kalabilmek için çırpınıyorlardı. Hayatta kalabilenler, İtalyan ve İspanyol sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Yaşanılan çaresizlik sonucu oluşan panik Messinis’in objektifine yansıdı.

Kaynak: New York Times, Fotoğraflar: Aris Messinis / AFP – Getty Images