Dünyada 66 milyon kişi başka yerlere göç etmek zorunda kaldı

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan savaşlar, siyasi krizler ve çatışmalar nedeniyle 65,6 milyon kişi başka bir ülkeye kaçıyor Dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan siyasi krizler ve çatışmalar nedeniyle ülkesini terk edenlerin sayıs...

Dünyada 66 milyon kişi başka yerlere göç etmek zorunda kaldı (20 Haziran 2017)

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan savaşlar, siyasi krizler ve çatışmalar nedeniyle 65,6 milyon kişi başka bir ülkeye kaçıyor

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan siyasi krizler ve çatışmalar nedeniyle ülkesini terk edenlerin sayısı artıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, dünya genelinde sığınmacıların sayısının 66 milyona yaklaştığına dikkat çekti. Ancak sığınmacıların çoğu kaçış yolundaki kötü ve tehlikeli koşullar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, dünya çapında zorla yerinden edilen kişi sayısının rekor düzeye ulaşarak, 65 milyon 600 bine çıktığını açıkladı.

Bu, dünya genelinde ortalama olarak her 113 kişiden birinin bugün zorla yerinden edilmiş olduğu ve her 3 saniyede bir 1 kişinin yerinden edildiği anlamına geliyor.

BM'nin verilerine göre 2016 yılı içinde kendi ülkesi içinde savaş nedeniyle evini terk etmek zorunda kalanların sayısı ise 40 milyon 300 bini buldu.

Şimdiye kadarki en yüksek düzeye ulaştı

Ülkesi dışına kaçanların sayısı da 2016 sonunda 22 milyon 500 binle rekor bir seviyeyle kayıtlara geçti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin yıllık raporuna göre, 2016'nın sonu için belirtilen rakam, bir önceki yıldan 300 bin fazla.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, uluslararası diplomasi için ümit kırıcı bir başarısızlık olduğunu söyledi.

Filippo Grandi "Dünya barışı sağlayamıyor gibi görünüyor. Bu yüzden eski çatışmaların uzadığını görüyorsunuz ve yeni çatışmalar da ortaya çıkıyor. İkisi de insanların yerinden olmasına yol açıyor… Zorla yerinden edilmeler hiç bitmeyen savaşların bir sembolü" dedi.

Grandi ayrıca yerlerinden edilen insanların yüzde 84'ünün yoksul ya da orta gelirli ülkelerde yaşadıklarını söyleyerek, yükün dünyadaki daha düşük gelirli ülkelerde olduğuna dikkat çekti.

BM yetkilisi, "Zengin ülkeler reddediyorken Afrika, Orta Doğu, Asya'daki daha az kaynaklı ülkelerden milyonlarca mülteciyi almalarını nasıl isterim?" diye konuştu.

SAYILARLA DÜNYADA YERLERİNDEN OLAN İNSANLAR

Dünyadaki 65,6 milyon zorla yerinden edilen kişinin;

22,5 milyonu mülteci

40,3 milyonu kendi ülkelerinden göç etmek zorunda kalmış durumda

2,8 milyonu sığınma hakkı elde etmeye çalışıyor

Mülteciler nereden geliyor?

Suriye: 5,5 milyon (6,3 milyonu da ülke içinde yerlerinden oldu)

Afganistan: 2,5 milyon

Güney Sudan: 1.4 milyon

Mülteciler nerede yaşıyor?

Türkiye: 3,2 milyon

Pakistan: 1,4 milyon

Lübnan: 1,4 milyon

İran: 979 bin 400

Uganda: 940 bin 800

Etiyopya: 791 bin 600

EN FAZLA MÜLTECİ TÜRKİYE’DE

Tüm dünyada insanlar zorunlu olarak yer değiştiriyor, savaşlardan kaçarak, yaşamak ve çalışmak için daha güvenli yerlere göç etmeye çalışıyorlar. Bugün dünyada zorunlu olarak yer değiştirmiş 60 milyonun üzerinde insan bulunuyor. Göç edilen yerde kalma süresi ise geçmiş dönemlere göre çok daha yüksek. Mülteci krizlerinin yüzde 80’i 10 yıl veya üzeri, beşte ikisi ise 20 yıl veya üzeri süre boyunca devam ediyor.

Suriye’deki kriz ise yedinci yılına girdi ve 11 milyonun üzerinde insanı, yaşamlarını kurtarmak için evlerinden kaçmak zorunda bıraktı. Bu durum aynı zamanda, tüm zamanların en büyük mülteci kriziyle karşı karşıya kaldığımız anlamına geliyor. Türkiye bugün, 3 milyon Suriyeliye ve Suriyeli olmayan 300 bin mülteciye ev sahipliği yapıyor ve dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda.

Türkiye'de mülteci sayısı tahmin edilenden yüksek

Suriye'deki iç savaştan kaçan mültecilerin yarısından fazlasına ev sahipliği yapan Türkiye'de BM verilerine göre 2 milyon 900 bin sığınmacı yaşıyor. Uzmanlara göre mülteci sayısı kağıt üstündekinden çok daha fazla.

Resmi veriler ve bazı uzmanların çalışmaları, BM'nin 2 milyon 900 bin olduğunu açıkladığı Türkiye'deki mülteci sayısının 3,5 milyondan aşağı olmadığını gösteriyor. Dünyada en çok göçmen ve sığınmacının barındığı Türkiye, Suriye'deki 6 yılı dolduran iç savaştan kaçanların yarıdan fazlasına ev sahipliği yapıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun geçen Şubat ayında gazetecilerin sorularını yanıtlarken verdiği rakama göre, Türkiye'de toplam 3 milyon 550 binin üzerinde göçmen ve mülteci var. İçişleri Bakanlığı'na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre, yalnızca geçici koruma kapsamındaki Suriyeli sığınmacıların bugünkü sayısı 3 milyon 50 bine yakın.

Türkiye'ye sığınan 3 milyonu aşkın Suriyelinin üçte biri yani 1 milyonu aşkın kişi ise eğitim çağında bulunan çocuk ve gençlerden oluşuyor. Ne yazık ki bunların yarısı da halen hiçbir eğitim alamıyor.

Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HÜGO) Müdürü Doçent Murat Erdoğan, bu rakama, henüz güvenlik soruşturması tamamlanmadığı için geçici koruma statüsü altına alınmayan yaklaşık 300 bin Suriyeli'nin daha eklenmesi gerektiği görüşünde. Erdoğan, güvenlik soruşturması tamamlanmadığı için, Türkiye'nin bu kişiler hakkında BM'ye bildirimde bulunmadığını belirtiyor.

Doçent Erdoğan, "Ek olarak, Suriyeli olmayan yaklaşık 300 bin sığınmacı daha var Türkiye'de. Afganistan'dan, Irak'tan, İran ve bazı Afrika ülkelerinden. Bu hesapla, Türkiye'deki toplam sığınmacı sayısı en az 3 milyon 600 bin" diyor.

Türkiye nüfusunun yüzde 4’ünü aşan mülteciler nerelerde yaşıyor?

Türkiye, Suriye'de 6 yılını dolduran savaş nedeniyle ülkesini terk eden 5 buçuk milyondan fazla sığınmacının yarıdan fazlasına ev sahipliği yapıyor. Bunlardan 250 bine yakını Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 10 ilde yer alan 24 kampta yaşıyor. Suriyeli sığınmacıların yüzde 90'dan fazlası ise kentlerde. Suriyeli sığınmacı sayısı, 80 milyona yaklaşan Türkiye nüfusunun yüzde 4'ünü aşıyor. HÜGO verilerine göre, 510 milyona yakın nüfusa sahip Avrupa Birliği'ndeki mülteci sayısı ise, 1,5 milyon civarında.

Kilis’in yüzde 95’ini Suriyeliler oluşturuyor

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün açıklamalarına göre, Suriyeli göçmenlerin nüfusa nazaran en yoğun olduğu il Kilis. Kilis'te yaşayan 124 bin 481 Suriyeli göçmen, nüfusun yüzde 95,15'ini oluşturuyor.

Kilis'i yüzde 24 ile Hatay, yüzde 21 ile Şanlıurfa, yüzde 16 ile Gaziantep izliyor.

İstanbul sayı olarak en fazla Suriyeli göçmenin yaşadığı il. Kentte yaklaşık yarım milyon Suriyeli göçmen yaşıyor.

İstanbul'u sırasıyla 420 bin Suriyeli göçmen ile Şanlıurfa, 384 bin göçmen ile Hatay, 329 bin göçmen ile Gaziantep izliyor.

Suriyeli sığınmacıların yarısı bebek

Resmi verilere göre, yalnızca Türkiye'de doğan Suriyeli bebeklerin sayısı 180 bine yakın. HÜGO (Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi ) Müdürü Doçent Erdoğan'ın bu yılın başında hazırladığı rapordaki tahmini ise, 230 bindi. Suriyeli sığınmacıların yarıya yakını bebek ve çocuklardan oluşuyor.