Eurovision’a bu yıl ‘mülteciler’ sorunu damgasını vurdu

Mültecilerin zorlu yaşam mücadelesine dikkat çekmek amacıyla hazırlanan özel dans gösterisi tüm dünyada beğeni toplayarak, sosyal medyada paylaşım rekorları kırdı. Yarışmaya Yunanistan adına katılan Argo’nun “Utopian Land” adlı şa...

Eurovision’a bu yıl ‘mülteciler’ sorunu damgasını vurdu (11 Mayıs 2016)

Mültecilerin zorlu yaşam mücadelesine dikkat çekmek amacıyla hazırlanan özel dans gösterisi tüm dünyada beğeni toplayarak, sosyal medyada paylaşım rekorları kırdı. Yarışmaya Yunanistan adına katılan Argo’nun “Utopian Land” adlı şarkısı da sığınmacıları konu alıyor.

61. düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması, İsveç’in başkenti Stockholm’de bu yıl da siyasi tartışmaların gölgesinde başladı.

Dün akşam yapılan ilk yarı finaline, yarışmaya katılan şarkılardan daha fazla ‘‘The Grey People’’ adı ile sahnelenen dans gösterisi damgasını vurdu. Dünyada savaş ve açlıktan kaçmak zorunda bırakılan sığınmacıların konu alındığı dans gösterisi Globen Arena’ da ve ekran başında yarışmayı izleyenler arasında büyük beğeni toplarken, sosyal medyada hızla yayılmaya başladı.

Dans gösterisinde, ülkeler ve denizler aşarak güvenli bir limana ulaşmaya çalışan bir grup sığınmacının öyküsü anlatılıyor. Koreografisini Fredrik Rydman’ın yaptığı, dansçıların bütünüyle gri renkte makyajlı olduğu gösteride dans pistinde yüzükoyun yatan bir çocuk izleyenlere, cansız bedeniTürkiye sahillerine vuran Aylan Kurdi’yi anımsattı.

“Ütopik Bir Ülke”

Yunanistan’ın şarkısı, şafak vakti yeni bir yaşam umuduyla Türkiye’den Yunanistan’a geçen mültecilerin Ege Denizi’ndeki ölüm yolculuğunu konu alıyor. 6 üyeden oluşan müzik grubu Argo, sahnede “Utopian Land” adlı şarkısını Eurovision’da ilk kez İngilizce ve Pontus lehçesi söyledi. Grup üyelerinin kökleri Karadeniz’e dayanıyor. Pontus geleneksel müziği, çağdaş hip hop ile birleştiriliyor. Şarkı, tüm dünyadaki insanları bir rüyayı takip etmeye çağırıyor: Bize katılın ve ütopik bir ülke bulmak için bir araya gelin!

Yunan devlet kanalı ERT’nin söylediğine göre, şarkı geleneksel bir şekilde etnik ve güçlü Balkan müziğini içinde barındırıyor. Yunanistan, Eurovision’a kendi kimliğini yansıtan en önemli ülkelerden biri. Şarkı sözleri mülteciler ve Yunanistan’ın karşı karşıya kaldığı mali zorluklar hakkında ancak buna karşın şarkı gerçekten olaylara mutlu ve iyimser bakıyor. Şarkının ezgisi ve davul, kemençe gibi enstrümanlar bize hiç de yabancı değil.

Ancak Yunanistan bu özgün şarkı ile finale kalmayı başaramadı.

Türk Sanatçı da Finale Kalamadı

2016 Eurovision şarkı yarışmasında San Marino adına yarışan Türk sanatçı Serhat Hacıpaşalıoğlu’nun, katıldığı elemelerde seslendirdiği “I Didn’t Know” isimli parçası ise Cumartesi günü Stokholm’de yapılacak olan finale kalamadı.