15 yaşındaki Afgan kızların, ABD’deki ‘Robot Yarışması’na katılabilmek için verdikleri kararlı mücadele ve başarı öyküleri

Sosyal medya gündemindeki bu olay, sadece bir teknoloji haberi değil aynı zamanda dünyanın en ‘zor’ ülkelerinden birinde yaşayan 6 küçük kızın tüm olanaksızlıklar ve her türlü zorluğa karşın engelleri aşarak geliştirdikleri tekn...

15 yaşındaki Afgan kızların, ABD’deki ‘Robot Yarışması’na katılabilmek için verdikleri kararlı mücadele ve başarı öyküleri (14 Temmuz 2017)

Sosyal medya gündemindeki bu olay, sadece bir teknoloji haberi değil aynı zamanda dünyanın en ‘zor’ ülkelerinden birinde yaşayan 6 küçük kızın tüm olanaksızlıklar ve her türlü zorluğa karşın engelleri aşarak geliştirdikleri teknoloji ürününü bir robot ile ABD’deki uluslararası yarışmaya katılmayı başardıkları ‘örnek’ bir olaydır.

Sadece Afganistan’daki zorlu yaşam koşullarında ortaya koydukları başarı değil, ABD’nin vize engelini aşabilmek için sosyal medyanın gücünden de yararlanarak verdikleri mücadele ayakta alkışlanmayı hak ediyor.

Washington’daki FIRST Global Challenge uluslararası STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) robot yarışmasına katılmak için, Kabil’deki ABD Büyükelçiliği’ne yaptıkları iki vize başvurusu da reddedilen Afgan kız takımı sonunda amaçlarına ulaştı. ABD İç Güvenlik Bakanlığı, bazı Kongre üyelerinin de konuya müdahalesi üzerine Afgan kızlara özel giriş izni verdi. Başkan Trump'ın kızı Ivanka Trump da Afgan ekibini Washington'da ağırlamaktan onur duyacağı mesajını paylaştı.

160 ülkeden 6'şar kişilik ekiplerin katılacağı dünyanın ilk 18 yaş altı uluslararası robot yarışması Washington’da düzenleniyor. Ancak yarışmanın bu kadar gündemde olması ilk defa yapılacak olmasından değil Afganistan’dan yarışmaya katılacak kız öğrenci ekibine vize verilmemesinden kaynaklandı.

Hiçbir zaman vazgeçmediler!

Kabil’deki ABD Büyükelçiliği’ne yaptıkları iki vize başvurusu da reddedilen Afgan kız takımı, yarışmadan çekilmemeye kararlıydı.

Batı Herat bölgesindeki 10 okulun yetenekli kız öğrencileri arasından seçilen ekip, bunun üzerine tasarladıkları robotu Washington’a gönderdi.

Afgan gençlere vize verilmemesi, Amerikan medyasında geniş yer buldu. Eski başkan aday adayı Senatör Bernie Sanders, Facebook üzerinden, Dışişleri Bakanlığı’na, vize başvurusunu yeniden değerlendirme çağrısı yaptı. 32 Kongre üyesi de Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a mektup göndererek Afgan öğrencilere destek verdi.

Başkan Trump da ilgilendi

Çağrılar işe yaradı ve ABD Afgan öğrencilerin yarışma için ülkeye gelişine izin verdi. İç Güvenlik Bakanlığı sözcüsü David Lapan, Dışişleri Bakanlığı’nın talebiyle Vatandaşlık ve Göçmen Dairesi’nin öğrencilerin ülkeye girişini onayladığı belirtti. Beyaz Saray sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Başkan Donald Trump’ın da konuya müdahil olduğunu açıkladı.

Yönetimden üst düzey bir yetkili de Trump’ın konuyu G20 Zirvesi için Almanya ziyaretinde ulusal güvenlik danışmanı H.R. McMaster’la görüştüğünü söyledi. Trump’ın Afgan öğrencilerin ülkeye girişi için diğer seçenekleri de sorduğu belirtildi.

Özel prosedür uygulandı

Dışişleri Bakanlığı yerine İç Güvenlik Bakanlığı’nın özel izni bu şekilde gündeme geldi. Bu yöntem, ülkeye girecek şartları karşılayamayanların kamu yararı ve insani yardım gerekçesiyle ABD’ye girişini sağlıyor.

Robot yarışmasının organizasyon komitesi başkanı Joe Sestak da açıklama yayınladı ve bakanlığa teşekkür etti. Trump'ın kızı Ivanka Trump da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bu parlak Afgan ekibini ve rakiplerini Washington'da ağırlamaktan onur duyacağını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı, öğrencilerin vize başvurusunun daha önce neden iki defa reddedildiği ile ilgili ise yorum yapmayı reddetti.

Sonunda, 'kendileri için çok önemli olan' seyahate çıkmayı başardılar!

Bu arada Afgan ekibi de Herat’tan 800 kilometre ötedeki başkent Kabil’e ulaştı. Bavulları ve pasaportlarıyla birlikte önce ABD Büyükelçiliği’ne giderek giriş belgelerini aldı. Mucit kızlardan 15 yaşındaki Lida Azizi, “Bu bizim için çok önemli bir seyahat” diyor.

Afgan kızların bu noktaya ulaşması da kolay olmadı. Altı ay boyunca haftanın yedi günü robot üzerinde çalıştılar. Ailelerini yarışmaya katılmak için ikna ettiler, Kabil’deki ABD Büyükelçiliği’ne vize başvurusu için iki defa karayoluyla 800 kilometre yol gittiler. Üstelik elçiliklerin bulunduğu bölgede 31 Mayıs’ta düzenlenen ve 150 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya rağmen.

Robot yarışması 16-18 Temmuz tarihleri arasında Washington'da yapılıyor. Öğrencilerin geliştirdiği robot, renk tanıyor ve top toplayarak sıraya diziyor. Ne kadar çok top toplarsa, o kadar puan kazanıyor.

Türkiye’yi Şanlıurfalı öğrenciler temsil edecek

Milli Eğitim Bakanlığı 10’uncu ve 11’inci Uluslararası Robot Yarışması ‘Robotina’ kategorisinde şampiyon olan Şanlıurfalı öğrenciler, 16-18 Temmuz 2017 tarihlerinde Amerika’nın Washington D.C. kentinde yapılacak olan First Global Challenge yarışmasına "STEMRobotic” adlı projesiyle katılacak.

160 Ülkenin katılımı ile gerçekleşecek organizasyonda Türkiye’yi Şanlıurfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan 6 kişilik ekip temsil edecek.

Şanlıurfa STEM ekibi “STEMRobotic” adlı projesiyle dünya robot yarışmalarını düzenleyen International FIRST Committee ortaklığında 65 bin TL destek almaya da hak kazanmıştı.