Komşudaki Medya Emekçilerinin Hak Arama Mücadelesi

  Türkiye günlerdir Gezi protestolarında ana akım medyanın ‘üç maymunu’ oynamasını izlerken, Yunanistan’da da başka bir medya sorunu yaşanıyor. Hükümetin tasarruf tedbirleri kapsamında 2.600 çalışanı işsiz bırakacak, Yunan Devlet Radyo ve Televizyonu ERT’yi kapatma ...

Komşudaki Medya Emekçilerinin Hak Arama Mücadelesi (19 Haziran 2013)

 

Türkiye günlerdir Gezi protestolarında ana akım medyanın ‘üç maymunu’ oynamasını izlerken, Yunanistan’da da başka bir medya sorunu yaşanıyor. Hükümetin tasarruf tedbirleri kapsamında 2.600 çalışanı işsiz bırakacak, Yunan Devlet Radyo ve Televizyonu ERT’yi kapatma kararı yargıdan döndü.

Yunanistan’da Başbakan Samaras’ın devlet radyo televizyonu ERT’yi kapatma kararı üzerinden bir hafta geçmedi ki, Yüksek Mahkeme bunun anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Ancak tekrar yayına geçmenin mutluluğunu yaşayan ERT çalışanları, kısmi bir zafer kazandı. Mahkeme bu yılsonlarında planlanan büyük çaplı işten çıkarmaları engellemeyecek.

Yunan hükümetinin tasarruf tedbirleri kapsamında ERT’yi kapatmasının ardından ülke karışmış, işsiz kalan 2600 civarında ERT çalışanlarının bir kısmı televizyon binasını işgal ederek internet üzerinden korsan yayına başlamıştı. Mahkeme, kurumun yeniden yapılandırılması çalışmaları tamamlanıncaya kadar faaliyetlerini sürdürmesi kararını aldı.

Karar, koalisyon içinde ciddi çatlaklara yol açtı

Karar, üçlü koalisyon hükümetinin ortakları arasında yeni görüş ayrılıklarına neden oldu. Başbakan Antonis Samaras’ın ERT’yi kapatma kararına başından beri itiraz eden hükümetin küçük ortakları PASOK ve DİMAR, devlet radyo televizyon kurumunun tüm frekansları açılarak eski şekliyle yayınlarını sürdürmesi gerektiğini savunurken, Samaras ise ERT yeniden yapılandırıncaya kadar küçültülmüş bir şekilde geçici bir kurul tarafından yönetilmesini öneriyor.

Bu arada, kapatma kararının ardından yayınları durdurulan ERT ekranlarındaki karartma sürerken, televizyonun frekanslarının halen kapalı olması nedeniyle aynı frekanslardan yayın yapan BBC, DW, TV5 ve Rum RİK televizyonları da yayın yapamıyor. Maliye Bakanı Yannis Sturnaras, ERT’nin frekanslarının açılması yönünde çalışmaların başladığını ve en kısa zamanda yayına başlanılacağını bildirdi.

ERT çalışanlarından Türk meslektaşlarına destek

Bu arada sıkıntılı günler yaşayan ERT çalışanları Türk meslektaşlarına destek vermeyi de ihmal etmediler. ERT binası önüne astıkları ilginç pankartta, ERT’nin son harfi “T” yi Taksim ile birleştirerek, Türkiye’de ana akım medyanın Gezi protestolarına kayıtsız kalmasını eleştirdiler.