Kız Öğrencilere Erkeklerden Etekli Destek!

Antalya’da erkek öğrenciler, getirilen etek yasağını protesto eden kız öğrencilere, etek giyerek destek verdiler. Burası İskoçya değil Antalya! Caddelerde etek giymiş genç erkekleri gören Antalyalılar önce çok şaşırdılar ve ne olup bittiğini anlamaya çalıştılar. Konu...

Kız Öğrencilere Erkeklerden Etekli Destek! (24 Eylül 2013)

Antalya’da erkek öğrenciler, getirilen etek yasağını protesto eden kız öğrencilere, etek giyerek destek verdiler.

Burası İskoçya değil Antalya! Caddelerde etek giymiş genç erkekleri gören Antalyalılar önce çok şaşırdılar ve ne olup bittiğini anlamaya çalıştılar. Konuyu öğrendiklerinde ise gençlere alkışlarıyla destek verdiler.

Antalya’da farklı liselerde eğitim gören kız öğrenciler, lisede etek yasağını protesto etti. Erkek öğrenciler de etek giyerek, protestoya destek verdi.

Kendilerini ‘Liseli Genç Umut’çu Kadınlar’ diye tanıtan DEV-LİS üyesi kız öğrenciler, saat 18.00 sıralarında ellerinde pankart ve dövizlerle Kazım Özalp Caddesi üzerinde slogan atarak yürüdü. Grup adına basına açıklama yapan öğrencilerden Hande Büyükacar, Antalya Gazi Anadolu Lisesi’nde kız öğrencilerin etek giymesinin yasaklandığını belirtti. Büyükacar, “Okul müdürü Hayri Bahşi, yeni kılık kıyafet yönetmeliğine göre okul aile birliğinin de onayıyla bu yıl kız öğrencilerin gri pantolon, beyaz tişört olan okul forması giymesine karar verildiğini söyledi. Daha önceki yıllarda uygulanan kurala göre üst sınıfta okuyan kız öğrenciler etek giyebilecek. Kız öğrencilerin pantolon giyerek daha rahat edeceğini belirtti” diye konuştu.

ERKEK ÖĞRENCİLER DE ETEK GİYDİ

Bu eylemden 1 saat önce ise 8-9 erkek öğrenci, okulda etek yasağını ilginç bir eylemle protesto etti. Erkek öğrencilerden 3’ü etek giyerek, Antalya Gazi Anadolu Lisesi’ndeki uygulamayı protesto etti.

NE OLMUŞTU?

Antalya’daki Gazi Anadolu Lisesi’nde kız öğrencilerin etek giymesi yasaklanmıştı.

Okul Müdürü Hayri Bahşi, yeni kılık kıyafet yönetmeliğine göre okul aile birliğinin de onayıyla bu yıl öğrencilerin gri pantolon, beyaz tişört olan okul forması giymelerine karar verildiğini söylemişti.

Daha önceki yıllarda uygulanan kurala göre üst sınıfta okuyan kız öğrenciler etek giyebileceği ifade edilmişti.

“Kız öğrencilerin pantolon giyerek daha rahat edeceğini” savunan Bahşi, “Yeni yönetmeliğe göre bu karar alındı. Çocuklarımızın forma giymesi benimsendi. Biz de erkek ve kız çocuklarının da pantolon giymesine karar verdik. Böylece çocuklarımız rahat edecek. Sıralar kirli oluyor, tozlu oluyor. Ayrıca okulumuz öğrencileri artık büyük çocuklar. Merdivenden inip çıkmalarında sorunlar olmasın diye düşündük” diye konuşmuştu. DHA