Kışın Ortasında Elektrik Kesintisi Çıldırtıyor!

Sosyal medya kullanıcıları, İstanbul, Ankara ve Anadolu’nun birçok kentinde elektrik kesintileri olduğu bilgilerini paylaşıyorlar. İstanbul’un 11 ilçesi bu sabah güne elektriksiz başladı. Başkent Ankara ve Anadolu’nun birçok kentinden de kesinti haberleri geliyor. Va...

Kışın Ortasında Elektrik Kesintisi Çıldırtıyor! (14 Aralık 2013)

Sosyal medya kullanıcıları, İstanbul, Ankara ve Anadolu’nun birçok kentinde elektrik kesintileri olduğu bilgilerini paylaşıyorlar.

İstanbul’un 11 ilçesi bu sabah güne elektriksiz başladı. Başkent Ankara ve Anadolu’nun birçok kentinden de kesinti haberleri geliyor. Vatandaşlar gazete ve televizyonların haber merkezlerini şikayet yağmuruna tuttu. Alınan bilgiye göre kesinti daha da yaygınlaşabilir.

İstanbul’da özellikle son günlerde başlayan elektrik kesintileri vatandaşları çileden çıkarttı. Kesintiler nedeniyle elektrikli eşyalarının bozulduğunu, doğalgaz kombileri çalışmadığı için de donduklarını söyleyen vatandaşlar şikâyet yağdırdı. İstanbul’da bu sabah da 11 ilçede elektrik kesintisi vardı. Milyonlarca kişi karanlıkta ve soğukta kaldı.

Hürriyet‘in haberine göre, soğukların bastırmasıyla doğalgazda yaşanan sıkıntı elektrik üretimini de vurdu. İstanbul’da özellikle son zamanlarda yaşanan elektrik kesintilerinin de, elektrik tüketimini düşürmek için planlı yapıldığı iddia edildi. İstanbul’da bu sabah Şişli, Beyoğlu, Bahçelievler, Bağcılar, Sarıyer, Esenyurt, Bayrampaşa, Esenler, Kartal, Beykoz ve Sancaktepe’de elektrikler yoktu. Milyonlarca kişinin yaşadığı 11 ilçede elektriklerin kesilmesiyle, doğalgaz kombileri ve ısıtıcılar da çalışmadı.

İstanbul’un Avrupa Yakası’na elektrik dağıtan BEDAŞ ve Anadolu Yakası’na elektrik dağıtan AYEDAŞ’ın telefonları kesinti ihbarları nedeniyle oldukça yoğundu. İstanbullular iki şirket haricinde gazete ve televizyonların haber merkezlerine de şikâyet yağdırdı. Beyoğlu’ndan arayan bir vatandaş, “Evde küçük çocuk var. Bu buz gibi havada hasta olacaklar. Herşeyi geçtik ama ısıtıcılar çalışmıyor. Donuyoruz. Bizi duyan var mı?” diye sitemde bulundu.

‘Gaz yetmiyor, aksama ve arızalar var’
Elektrik kesintisine neden olarak soğuk havaya bağlı olarak artan doğalgaz talebi ve doğalgaz iletim hatlarındaki yaşanan kompresör problemleri nedeniyle EÜAŞ’ın doğalgaz santralleri ikincil yakıta geçmesi gösteriliyor. Bu koşulların devamı halinde hem elektrik hem de doğalgaz dağıtımında sanayide başlayan aksamaların konutlara da yansıması bekleniyor.

Konuyla ilgili olarak Reuters’a konuşan bir enerji şirketinin üst düzey yöneticisi, “Özellikle İstanbul ve Trakya bölgesinde sıkıntı yaşanıyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de Ambarlı’daki doğalgaz kompresörünün tam kapasite çalışmaması” diye konuştu. Bir başka enerji dağıtım şirketinin üst düzey yetkilisi de, “Elektrik talebini düşürerek bu durumu geçiştirmeye çalışıyorlar. Doğalgaz basıncında düşüş var. Talep günlük 196 milyon metreküpü geçtiği zaman sistem bunu taşıyamıyor. Özellikle Erzincan Kompresör istasyonunun devreye girmemiş olması nedeniyle Azerbaycan gazı yeterli miktarda çekilemiyor” dedi.

Ankara’da güne elektriksiz başladı
Ankara da güne elektrik kesintileriyle uyandı. Çankaya, Keçiören, Yenimahalle, Mamak ve Altındağ’ın da olduğu birçok ilçede “hava koşulları” gerekçesiyle elektrikler yaklaşık 1.5 saat kesildi.

Bir çok ilde elektrik kesintisi
Yurdun birçok ilinde değişik gerekçelerle elektrik kesintisi yaşanıyor. Elektrik kesintileri esnafı zor duruma düşürürken, konutlarda da ısınma problemi yaşanıyor. Kırşehir, Adapazarı, Balıkesir, Siirt, Kayseri, Antalya, Trakya ve Güneydoğu’da yer alan iller elektrik kesintilerinden yoğun olarak etkilenen yerleşimlerden bazıları.

SOL Portal