Kime Niyet Kime Kısmet!

Teknoloji devlerinin arasındaki uzay yarışı kızışıyor. İnternet teknolojisi devi Google daha önce Facebook’un bünyesine katmak için görüştüğü İHA (İnsansız Hava Aracı) üreten Titan Aerospace’i satın aldı Etkisini genişletmeye çalışan ve özellikle internet kullan...

Kime Niyet Kime Kısmet! (15 Nisan 2014)

Teknoloji devlerinin arasındaki uzay yarışı kızışıyor. İnternet teknolojisi devi Google daha önce Facebook’un bünyesine katmak için görüştüğü İHA (İnsansız Hava Aracı) üreten Titan Aerospace’i satın aldı

Etkisini genişletmeye çalışan ve özellikle internet kullanımının sınırlı olduğu dünyanın geri kalmış bölgelerinde dahi kullanıcı kazanmayı amaçlayan Google,  güneş enerjisi ile çalışan insansız hava araçları üreticisi Titan Aerospace’i satın aldı.

Mart ayı başında Facebook’un da Titan Aerospace’i bünyesine katmak için görüştüğünü duyurmuştuk. Facebook’un genç kurucu CEO’su Mark Zuckerberg, Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde de (MWC) bu düşüncesini bir kez daha dile getirmişti.

Ancak Facebook son anda karar değiştirerek bu servis için yine güneş enerjisi ile çalışan insansız hava araçları üreten İngiltere merkezli havacılık şirketi Ascenta’yı 20 milyon dolara satın almıştı. Bunu fırsat bilen Google Titan Aerospace’i satın aldı.

Google, New Mexico merkezli şirketi satın alım fiyatı ise ilgili bilgi ise vermedi. Google açıklamasında bu teknolojinin görüntü elde etme ve uzak bölgelerin internet erişimini sağlamakta kullanılabileceğini belirtti.

20 km yükseklikte 5 yıl havada kalabiliyor

5 yıl süreyle havada kalabilen bu uçakların 60′ını Afrika’ya göndermeyi planlayan şirket, böylece internet erişimi olmayan ülkelere de bu olanağa kavuşturmayı planlıyor.

Üzerindeki güneş panelleri sayesinde 5 yıl havada kalabilen ve 4 milyon kilometre gidebilen insansız hava aracı 20 km yükseklikte kalabiliyor. Ağırlığı 160 kilogramı geçmezken 32 kilogram da yük taşıyabiliyor.

Birçok imkan sağlayan Aerospace şirketinin araçları yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebiliyor. Bu özelliği duyunca elbette akla ilk gelen Google’ın Haritalar uygulaması. Google harita uygulamaları konusunda yakında yeni sürprizler sunabilir.

Helyum balon denemeleri Google’ı cesaretlendirdi

Google geçtiğimiz yıl Haziran ayında Project Loon projesi çerçevesinde Yeni Zelanda’dan 50 adet helyumlu internet erişim balonlarını havalandırmıştı. Güneş enerjisiyle çalışan helyum balonlarından yayınlanan internet Yeni Zelanda’da test ekibi tarafından kontrol ediliyor.

Titan’ın geliştirdiği türden insansız hava araçlarını merak edenler Youtube’da bu araçları anlatan videoyu aşağıda izleyebilirler.