Facebook Bu Kez De Bankacılığa Soyunuyor!

Kullanıcıların statülerini yenileyip kedilerinin resimlerini yerleştirdiği bir sosyal paylaşım sitesi olmakla yetinmeyen Facebook, finansal hizmetler de sunmak istiyor. Financial Times gazetesi, bu sürece dahil edilen kendi kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Facebook’un para transf...

Facebook Bu Kez De Bankacılığa Soyunuyor! (15 Nisan 2014)

Kullanıcıların statülerini yenileyip kedilerinin resimlerini yerleştirdiği bir sosyal paylaşım sitesi olmakla yetinmeyen Facebook, finansal hizmetler de sunmak istiyor.

Financial Times gazetesi, bu sürece dahil edilen kendi kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Facebook’un para transferi ve elektronik ödeme hizmetlerini sunmaya hazırlandığını bildirdi. Şirket, sosyal ağ kullanıcılarına hesaplarında para tutma, ödeme yapma ve diğer kullanıcılara gönderme olanağını sağlayacak hizmetleri başlatmak için birkaç hafta sonra İrlanda’daki regülatörden izin almayı umuyor.

İrlanda Merkez Bankası’ndan alınacak iznin Facebook’u elektronik ödeme sistemine dönüştüreceğini ifade eden Financial Times, bu hizmetten Avrupalı kullanıcıların yararlanabileceğini belirtti. Bunun için kullanıcıların “pasportizasyon” denilen bir süreçten geçmesi gerekecek.

Şirket ayrıca online ve akıllı telefonla para transferi için uluslararası servis sağlayacak çeşitli ortaklıklar üzerinde çalışıyor. Gazetenin kaynaklarına göre bu konuda TransferWise, Moni Technologies ve Azimo şirketleriyle müzakereler yapılıyor.