Kılıçdaroğlu Ekşi Sözlük’te Türkiye’yi Gülümsetti

Kemal Kılıçdaroğlu Ekşi Sözlük’te, Beşiktaş’tan ilk aşkına, kız bulmaktan LGBT’ye, GSS prim borçlarından ‘küçük enişte’ kopyalarına kadar “ne olacak bu memleketin hali” sorularını esprili içten bi...

Kılıçdaroğlu Ekşi Sözlük’te Türkiye’yi Gülümsetti (30 Ekim 2015)

Kemal Kılıçdaroğlu Ekşi Sözlük’te, Beşiktaş’tan ilk aşkına, kız bulmaktan LGBT’ye, GSS prim borçlarından ‘küçük enişte’ kopyalarına kadar “ne olacak bu memleketin hali” sorularını esprili içten bir dille yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimlerinden önce olduğu gibi yine Ekşisözlük yazarlarıyla buluşarak onlardan gelen soruları online olarak canlı yanıtladı.

"Ben Kemal Kılıçdaroğlu Tekrar Aranızdayım" başlığıyla açılan bölüme gelen soruları cevaplayan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Hepinizin bildiği gibi 7 Haziran seçimleri öncesi siz sözlük yazarlarıyla bir araya gelmiş ve vaktimiz yettiğince sorularınızı cevaplamaya çalışmıştım. Benim için oldukça verimli geçen bu buluşmanın ardından, siz gençler adına önemli olan birçok şeyin farkına vardım. Örneğin, GSS prim borçları… Bu konuda parti olarak elbette çalışmalarımız vardı, ancak özgür, tuttuğunu koparan, heyecan dolu olması gereken siz gençlerimizin, GSS prim borcu garabetiyle kafalarının ne kadar meşgul edildiğini sizden gelen onlarca soru sayesinde daha da kapsamlı ve yakın olarak bir kere daha gördüm. Bazen gözümüzün önünde olan şeyleri bile fark edemeyebiliyoruz. Sizin gibi parlak gençlerin farklı, aykırı fikirleri benim için çok önemli. Ekşi sözlük, bu fikirlere en kolay ulaşabileceğimiz mecralardan biri. Bu yüzden tekrar sizinle bir araya gelip seçim sonrasındaki çalışmalarımız için fikirlerinizi almak istiyorum" dedi. Kılıçdaroğlu daha sonra gelen soruları yanıtladı.

"Mario Gomez cha cha cha"

Vediği yanıtlarla sosyal medyada da gündeme oturan Kılıçdaroğlu, "Başkanım kız bulamazsak size mi başvuralım" sorusuna, "Eş bulma konusuyla Esra Erol ve Ahmet Davutoğlu ilgileniyor" diye yanıtladı. Kılıçdaroğlu, seçim tedbirlerine ilişkin bir soruya da "Şero'ya talimat verdik, ekibiyle beraber trafoları ve sandıkları koruyacak" şeklinde esprili bir yanıt verdi. "Niye aramızdasınız" sorusuna, "Şu kılıçdarı bir görsem de soru sorsam diyen çok kişi oluyor" ifadeleriyle karşılık verdi. Kılıçdaroğlu, Beşiktaş'ın son durumunu soran bir yazara ise "Mario Gomez cha cha cha" diye yanıt verdi.

Hacıosmanoğlu yanıtı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun, Gaziantepspor maçından sonra hakemlerin stattan çıkmasına izin vermemesini de değerlendirdi.

"Sizin hükümetinizde bir spor kulübü başkanı insanları bir yerde rehin tutup, televizyonlara çıkıp tehditler saçıp, elini kolunu sallayıp gezebilecek mi?" şeklindeki soruyu Kılıçdaroğlu, "Hayır gezemez. Bizim iktidarımızda hiç kimse bize güvenerek başkalarının üzerinde baskı kuramaz" diye yanıtladı.

"Passolig" uygulamasının gençlerin fişlenmesi için getirildiğini  savunan Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde uygulamayı kaldıracaklarını  bildirdi.

Küçük enişte

"Siyasi erk sahibi iktidar partisinin seçim vaatlerinizi dersine çalışmayan tembel öğrenci gibi kopya çekmesine ne diyorsunuz?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Her şeyi kopyalamaya alışmışlar, arabayı kopyaladılar, logoyu kopyaladılar, seçim vaatlerini kopyaladılar. Yarın burada 'merhaba ben küçük enişte sorularınızı cevaplıyorum' diye karşınıza çıkarlarsa şaşırmayın" ifadeleriyle cevap verdi.

"Küçük enişte", Kemal Sunal, Müjde Ar, Şener Şen ve Adile Naşit'in başrolünde olduğu Tosun Paşa filminde Tuncay Gürel'in canlandırdığı bir karakterdi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun bazı sorulara verdiği mizah unsurları nedeniyle çok konuşulacak ilginç yanıtları:

"Anayasa'nın ilk dört maddesi değişmez"

Anayasa’nın 2. ve 3. Maddesinin değiştirilmesiyle ilgili görüşleri ile "CHP olarak halkın çoğunluğuna güven vermediğiniz konusunda bir çalışma yapıyor musunuz? Yani AKP'li 70 yaşındaki teyze neden size oy vermemekte tereddüt etmiyor. Muhafazakar insanların taleplerine veya korkularına doğru cevaplar vermediğinizi düşünüyor musunuz?" diye sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Anayasa'nın ilk dört maddesi değişmez. Geçen yasama döneminde anayasa uzlaşma komisyonunda zaten biz bunu söyledik. Daha önce defalarca grup toplantısında açıkladım. Söz konusu yayında Anayasa'da genel bir değişiklikten söz ediliyordu. Ben de ona hak veriyordum. YÖK'ün kaldırılması gibi, yargı bağımsızlığının sağlanması gibi. Atatürk'ün vasiyeti gereği olarak Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'nun eski konumuna getirilmesi gibi. Bunları onaylıyorum, darbe hukukunun değişmesi konusunda da yapılması gereken daha çok şey var ancak kesinlikle ilk dört maddenin değiştirilmesini onaylamam gibi bir şey söz konusu değildir. İkinci soruya gelirsek, hiç meraklanmayın 70 yaşındaki teyze de bize oy vermeye başladı. Ama şunu da unutmayın bir toplumu bir seçim döneminde değiştirmek mümkün değil" ifadelerini kullandı.

"Eş bulma konusuyla Davutoğlu ve Erol ilgileniyor"

"Başkanım iş buluyoruz çok şükür ama kız bulamazsak size başvuralım mı" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Biz emekliye ve işçiye kaynak bulmaya çalışıyoruz. Eş bulma konusuyla Esra Erol ve Ahmet Davutoğlu ilgileniyor" diyerek cevap verdi.

"PKK bir terör örgütü müdür?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Evet PKK herhangi tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde bir terör örgütüdür" diyerek cevapladı.

“Lambaya püf diyeceğiz”

Saat farkından dolayı oluşabilecek olası bir seçim hileleriyle ilgili değerlendirmelerinin sorulması ve oyların korunması için ne yapacaklarının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Evet lambaya püf diyeceğiz. Gerekli önlemleri büyük ölçüde aldık. Şero'ya talimat verdik, ekibiyle beraber trafoları ve sandıkları koruyacak" dedi.

Yargı bağımsızlığı, İpek-Koza Grubuna kayyum atanması ve HSYK'daki durum hakkında değerlendirmeleri sorulan Kılıçdaroğlu, "Yargı bağımsızlığını kesinlikle sağlayacağız, yargıyı iktidarın sopa olarak kullanmasının önüne geçeceğiz. HSYK'yı ikiye böleceğiz. Hakimler yüksek kurulu ve savcılar yüksek kurulu olacak. Yargı CHP iktidarında da CHP'ye karşı dahi bağımsız olacaktır. Ayrıca İpek Holding'e yapılanları da doğru bulmuyoruz" ifadelerini kullandı.

"Saray'ı bazı ODTÜ'lüler bile istemiyor"

"Baraj sıkıntısı yüzünden başka partilere 'mecburiyetten' yönelen seçmenlere hakkınızı helal ediyor musunuz? 'Ödünç oylar' hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Helal olsun ama bir daha olmazsa seviniriz" diyerek yanıt verdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni iktidar olmaları halinde ODTÜ'ye devredeceklerini açıklamasının anımsatılması ve bu vaadinin geçerli olup olmadığının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Saray'ı bazı ODTÜ'lüler bile istemiyor. Aralarında referandum yapıp karar vereceğiz. İstemezlerse verecek başka bir yer buluruz elbet" dedi.

“1 Kasım’a kadar yorulmak yasak”

Kaç saat uyuduğunun ve dinlenip dinlemediğinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "1 Kasım'a kadar yorulmak sözcüğünü kullanmak benim için yasak. Ama şimdi biraz dinlensem iyi olacak. Sizinle Cumhuriyet Bayramı'nda tekrar bir araya geldiğim için çok mutluyum. Umarım üç ay sonra tekrar karşınıza çıkmak zorunda kalmam" dedi.

İlk aşkım ilk heyecan

İlk aşkının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "İlk aşkım ortaokuldaydı şimdi burada nasıl anlatayım. Bir gün Ankara'ya gelirsen sana anlatırım ama aramızda kalsın şimdilik"

"Kızın babasının telefonunu verin"

Bir kullanıcının, "Bir tanıdığımıza istediği kızı babası vermiyor. Sadece CHP Kilis İl Başkanı'nın onu ikna edebileceği söyleniyor. Son dönemde AKP Genel Başkanı'nın enteresan vaatleri de göz önüne alındığında nokta atisi yaparak bu gençleri sevindirmek için bir şeyler yapmanız mümkün mudur acaba?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Kızın babasının telefonunu verin bu iş huzur içinde çözülsün" diyerek cevap verdi.

"Size bir kalp daha göndereceğim"

Soru: Selamlar kemal ağabey, ben daha önce partinize hiç oy vermemiştim. Şimdi vereceğim, bunun bir çok sebebi var ama en güzel sebebi yaptığınız o kalp işaretiydi ve ağabey bu ülke için siz fazla kibarsınız. Nezaketin ve tebessümün bir gün yüceltileceği gün gelecek mi kemal ağabey bu ülkeye?

Kılıçdaroğlu: Buluşmamızın ardından size ve tüm değerli sözlük yazarlarına bir kalp daha göndereceğim 🙂

Suriyeliler sorunu

Soru: Sayın kılıçdaroğlu, ülkemizde yaşayan Suriyelilerle ilgili geleceğe dönük nasıl bir politikanız var?

Kılıçdaroğlu'nun yanıtı: Suriye sorununu çözmek için iki aşamalı bir planın devreye girmesi gerekiyor.

1 – Suriye'deki iç savaşın sona ermesi için, Türkiye'nin de katkı vereceği bir sürecin başlaması.

2 – iç savaş sonrası Suriye'nin yeniden imarı.

Bunun için Avrupa Birliği'nin finans desteği sağlaması gerekiyor. Suriye'de iç barış sağlandıktan sonra Türkiye'deki göçmenlerin güvenli bir şekilde ülkelerine dönmelerini sağlayacağız.

İnternet özgürlüğü

Soru: İnternet için çağın gereklerine uygun hukuki düzenlemeler yapma konusunda projeleriniz nelerdir? Ayrıca sansür ve benzeri keyfi erişim engellemelerine maruz kalınmaması açısından, internet erişim hakkı temel bir insan hakkı olarak anayasal güvenceye alınabilir mi?

Kılıçdaroğlu'nun yanıtı: Bilgiye erişim hakkı bir insan hakkıdır önündeki tüm engelleri kaldıracağız. Bu hak kısıtlanamaz. Kimse VPN kullanmak zorunda kalmayacak.

Soru: Hoşgeldiniz Kemal Bey. İnternet konusundaki vaatleriniz nelerdir? Örneğin fiyat/kalite bazında dünya standartlarını yakalayabilecek miyiz? Adil kullanım kotası ile ilgili bir düzenleme gündemde mi? (Bu dediğim sağlam oy kazandırır size) başarılar dilerim.

Kılıçdaroğlu: Öncelikle adil olmayan her şeyi adaletli hale getireceğiz. türkiye erişime açık olacak internet yasakları olmayacak.

"Seçimden sonra çaylar benden"

Soru: Seçimden sonra beraber bir çay içer miyiz sayın kılıçdaroğlu? 🙂

Kılıçdaroğlu: Size söz veriyorum seçimden sonra büyük bir memnuniyetle çay içebiliriz çaylar da benden. Bana sözlük üzerinden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz. Sevgilerimle.

Başörtüsü

 CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir yazarın "Muhafazakar seçmen  CHP'nin, iktidar olması durumunda türban ve inançlar konusunda özgürlükten yana  bir tavır takınmayacağına inanıyor. Siz türban konusunda ne düşünüyorsunuz?  İktidar olmanız halinde türbanı özgür bırakacak mısınız?" sorusuna,  "Üniversitelerde okuyan kızlarımızın türban sorununu çözen benim. İktidar  olduğumuzda da hiç kimsenin kılık kıyafetiyle uğraşmayacağız ve bunu doğru da  bulmuyoruz. Yaşam tarzına müdahale demokrasiye aykırıdır" karşılığını verdi.

 "Merkez Türkiye Projenize ne oldu?"

 Kılıçdaroğlu, bir başka soru üzerine, "Merkez Türkiye Projesi'ni hala çok yerde anlatıyoruz. Bununla ilgili bazı özel sektör kuruluşları da ciddi çalışmalar yapıyor. Bu proje mutlaka hayata geçmek zorunda. Projenin altyapısı  var pek çok plancı ve finansçı çalıştı. Kanal İstanbul'da ise hiç çalışan yok"  dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Ekşi Sözlük’te katıldığı canlı internet programında sorulan soru ve yanıtların tam metinlerine buradan ulaşabilirsiniz.