Kaza mı Suikast Girişimi mi? İkinci Bir Susurluk Vakası mı Olacaktı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Burdur’dan Ankara’ya dönerken Afyonkarahisar yakınlarında bir TIR ve beton mikserinin sıkıştırması sonucu meydana gelen şaibeli kazadan mucize eseri son anda yara almadan kurtuldu. Kazaya yol açan araç sürücüleri ehliyetsiz çıktı. Bir ...

Kaza mı Suikast Girişimi mi? İkinci Bir Susurluk Vakası mı Olacaktı? (27 Mayıs 2013)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Burdur’dan Ankara’ya dönerken Afyonkarahisar yakınlarında bir TIR ve beton mikserinin sıkıştırması sonucu meydana gelen şaibeli kazadan mucize eseri son anda yara almadan kurtuldu. Kazaya yol açan araç sürücüleri ehliyetsiz çıktı. Bir sürücünün daha önceden hakkında arama kararı olduğu anlaşıldı.

Burdur’daki temaslarını tamamladıktan sonra karayoluyla Ankara’ya dönmekte olan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun içinde bulunduğu 06 CHP 01 plakalı makam otomobili, İscehisar Yüksekokul Mevkii’nde mermer ocaklarından gelen ve aniden tali yoldan çıkan beton yüklü TIR’a çarpmamak için manevra yaptı. Bu sırada Kılıçdaroğlu’nun makam otomobili, yine tali yoldan gelen 08 AT 969 plakalı hafif ticari araca arkadan çarptı. Kazada, her iki araçta hafif hasar meydana gelirken, Kemal Kılıçdaroğlu ve araçtakiler kazayı yara almadan atlattı.

Kılıçdaroğlu’nun şoförü, beton mikseri ve TIR’ın üstlerine doğru geldiğini görünce manevra yaptı. Kamyonların Kılıçdaroğlu’nun içinde bulunduğu aracı yeniden sıkıştırması üzerine, şoför ustaca bir hamleyle, otomobili kamyonlardan uzaklaştırdı.

İKİNCİ KEZ SIKIŞTIRDI

Bu sırada durumu fark eden Kılıçdaroğlu’nun korumaları, CHP liderinin içinde bulunduğu aracın etrafını sardı. Aynı araçlar, yaklaşık üç dakika sonra konvoya yeniden yaklaştı ve Kılıçdaroğlu’nun içinde bulunduğu aracı sıkıştırmaya çalıştı. Kılıçdaroğlu’nun şoförü, bu kez kamyonlardan kurtulmak için direksiyonu kırdı. Ancak bu sırada öndeki bir minibüse çarptı.

Kılıçdaroğlu’nun korumaları, durumu hemen bölgedeki trafik polislerine bildirdi. CHP liderinin korumaları, bu sırada beton mikserini durdurmayı başardı. Olay hemen polise bildirildi. Olay yerine gelen polis, şoförün ehliyetinin olmadığını açıkladı. Beton mikserinin şoförü gözaltına alındı.

DİĞER ŞOFÖR KAÇTI!

Gelişmelere ilişkin bilgi veren Kılıçdaroğlu’nun Basın Danışmanı Veli Özdemir, “Genel başkanımızı sıkıştıran araçların sayısı ikiydi. Şu an bir kamyon şoförü de aranıyor” dedi.

Olayın ardından konuşan Kılıçdaroğlu, “Hepimizi Allah korudu. Büyük bir facianın eşiğinden döndük” dedi.

Kılıçdaroğlu, daha sonra 06 CHP 02 plakalı koruma aracına geçerek, Ankara’daki programına yetişmek için yoluna devam etti.

KAZAYA KARIŞAN SÜRÜCÜLER EHLİYETSİZ ÜSTELİK ASIL SÜRÜCÜ DE BAŞKASI ÇIKTI!

Kaza sonrasında ifadesine başvurulmak üzere İscehisar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen kazaya sebebiyet veren 03 EV 554 plakalı beton mikserinin sürücüsü Emin Sarıkaya, hafif ticari aracın sürücüsünün Basri Ünal olmadığını, direksiyonda başka bir kişinin bulunduğunu iddia etti. Sarıkaya’nın ısrarı üzerine Basri Ünal’ı sorguya alan polis, kısa sürede gerçeğe ulaştı. Basri Ünal, aracı kendisinin değil, bir borçtan dolayı hakkında yakalama kararı bulunan kardeşi 29 yaşındaki Osman Ünal’ın kullandığını itiraf etti.

Polis, bu bilgiler üzerine harekete geçerek ağabeyi ile birlikte mermer fabrikasında çalışan Osman Ünal’ı evinde gözaltına aldı. Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen Osman Ünal, verdiği ifadesinde asıl sürücünün kendisi olduğunu itiraf etti. Bir borçtan dolayı hakkında yakalama kararı bulunduğunu anlatan Osman Ünal, hapse girmekten korktuğu için bu yola başvurduğunu söyledi. Emniyetteki ifadelerinin ardından İscehisar Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen Osman Ünal, ağabeyi Basri Ünal ve Emin Sarıkaya yarın adliyeye sevk edilecek.

KESKİN: UCUZ ATLATTIK

Burdur’dan Ankara’ya gelmek üzere karayoluyla hareket eden ve İscehisar yakınlarında kaza geçiren Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun gezisine katılan Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ise “Sayın Genel Başkanımızda ve bizde bir şey yok. TIR’dan kurtulduk. Araba hasar gördü, biz çok ucuz atlattık” dedi.

“SUSURLUK GİBİ ŞÜPHELİ BİR KAZA”

Olay yerinde olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Basın Danışmanı Veli Özdemir, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Afyonkarahisar’da geçirdiği kaza ile ilgili olarak, “Bu kaza Susurluk gibi şüpheli bir kaza. Sanki yol bilinçli olarak kesiliyor. Bu kaza, normal, sıradan, üstü örtülecek bir kaza değildir” açıklamasında bulundu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Başkan Yardımcıları, Adnan Keskin ve Yakup Akkaya’nın bulunduğu aracın kaza geçirmesinin üzerine CHP’li Özdemir ANKA muhabirine açıklamalarda bulundu. Ölen veya yaralananın olmadığı kaza ile ilgili bilgi veren Özdemir şu ifadeleri kullandı:

“Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu Burdur’da sanayici ve iş adamları ile yaptığı toplantının ardından saat 15.00’te bir randevusuna yetişmek üzere makam aracı ile Ankara’ya hareket etti. Genel Başkan’ın gideceği güzergah daha önceden planlı ve programlı olduğu için biliniyordu. Afyonkarahisar’ın İscehisar İlçesi yakınlarında tali yoldan iki araç önüne çıkıyor. Bu arada yolda şap makinesi duruyor. Genel Başkanımızın makam aracının şoförü olan Cahit Yetişir’in korna ve siren çalması, selektör ile uyarmasına rağmen yola çıkan iki araç pozisyonunu bozmuyor.

Hatta makam aracına bakıyorlar. Makam aracı 20 metrelik bir frenden sonra araçlardan birinin arkasına çarparak yolun karşısına geçmeyi başarıyor. Ancak bu sırada şap makinesi makam aracının üzerine doğru hareket ediyor. Yola çıkan iki aracın şoförleri kaçıyor. Genel Başkanımızın yakın korumaları kaza duruma hakim oluyorlar. Kaçan araç sürücülerini silahla uyararak 1’i yakalıyorlar. Kaçan sürücülerden 2’si de ehliyetsiz. Birinin hakkında da emniyetten alınan bilgiye göre, arama var. Ayrıca, kaçan kişilerden birinin yerine başka bir şahısın gösterilmeye çalışıldığını öğrendik.”

“ÜSTÜ ÖRTÜLECEK BİR KAZA DEĞİLDİR”-

Sorulan bir soru üzerine Özdemir, “Bu kaza Susurluk gibi şüpheli bir kaza. Sanki yol bilinçli olarak kesiliyor. Yine şap aracının arada olması rastlantı değil. Bu kaza, normal, sıradan, üstü örtülecek bir kaza değildir” değerlendirmesinde bulundu.

CHP yetkilileri ise olayın suikast girişimi olup olmadığını araştırmaya başladılar.

İHA / DHA / ANKA