Organik Gökdelen Tasarlandı!

Bu gökdelen çöplerden yapılacak! Londra’da bir mimarlık firması, içinde oturan kişilerin tüketimlerinden çıkan geri dönüştürülebilir malzemelerle yükselecek bir gökdelen tasarladı. “Organik Gökdelen”, ‘yeşil bir geleceğe’ yönelik Londra merkezli kavramsal pro...

Organik Gökdelen Tasarlandı! (21 Temmuz 2014)

Bu gökdelen çöplerden yapılacak!

Londra’da bir mimarlık firması, içinde oturan kişilerin tüketimlerinden çıkan geri dönüştürülebilir malzemelerle yükselecek bir gökdelen tasarladı.

“Organik Gökdelen”, ‘yeşil bir geleceğe’ yönelik Londra merkezli kavramsal proje. İçinde oturan sakinlerinin günlük yaşamdaki çeşitli tüketimlerinden çıkacak geri dönüştürülmüş malzemelerle dikey büyümesi öngörülüyor.

Asya’nın bazı bölgelerinde bambu iskele kullanımından esinlenerek, tamamlanana kadar sadece metal borulardan oluşan konstrüksiyonun ana yapıyı tuttuğu ve tıpkı mercanlar gibi kendini üretebilen çam ağacı şeklinde bir bina tasarlandı.

Sakinleri geri dönüşebilen çöplerden zeminler için izolasyonlu paneller döşeyecek, yine plastik şişe ve kağıt gibi atıklarla da bina dikey olarak büyüyecek.

Tasarım ekibi, binanın yukarı devirli cephesini oluşturmak için gerekli çöp miktarının sadece bir yılda oluşacağını tahmin ediyor.

Elektrik üretmek, rüzgar yükünü en aza indirgemek ve havalandırma alanları için de içi boş tüpler kullanılacak.

Esinlenilen bambu bungalovlar gibi bu bina da bitkilerle yenilenerek yerinde imal edilecek. Kağıt, plastik gibi geri dönüştürülebilir malzemeler alt katta yer alan ofisteki konteynırlarda toplanacak. iyileşme konteynerler toplamak için ofis binası olarak kullanılan kağıt ve plastik. Diğer gökdelenlerin yapımında kullanılan kule vinçlere de gerek olmayacak.

İskele yapı estetik bir biçimde kendini geliştirirken, esinlenilen bitkisel dünyadaki gibi büyüme sağlayacak. Çelik ve ahşap elemanların kullanımı sadece montaj ile sınırlı olacak.

Özellikle inşaat ve mimarlık bilgileri olanlar için ayrıntılı bilgiler resimlerdeki projelerde yer almaktadır. (Kaynak: Huffingtonpost.com)