Kar Fırtınası ABD’de Hayatı Felç Etti

ABD’nin doğu bölgeleri son 40 yılın en ağır kış koşullarının etkisi altında. 7 kişinin öldüğü New York’un batısındaki Buffalo kentinde olağanüstü hal ilan edildi. Son yılların en şiddetli kışlarından birinin yaşandığı ABD’de &...

Kar Fırtınası ABD’de Hayatı Felç Etti (19 Kasım 2014)

ABD’nin doğu bölgeleri son 40 yılın en ağır kış koşullarının etkisi altında. 7 kişinin öldüğü New York’un batısındaki Buffalo kentinde olağanüstü hal ilan edildi.

Son yılların en şiddetli kışlarından birinin yaşandığı ABD’de ülkenin yarısında kar yağışı görülüyor.

New York’ın batısındaki Buffalo bölgesinde kar kalınlığı yer yer 6 metreyi geçerken hava sıcaklığı da rekor düzeyde düştü. Kar fırtınasında 7 kişi hayatını kaybetti. Çok sayıda kişi yollarda saatlerce araçlarında mahsur kaldı.

Buffalo Belediye Başkanı Byron Brown, son 40 yılın en ağır kışını yaşadıklarını belirterek, yolların açılmasının zaman alacağını söyledi.

Otobüsleri kara saplanan Niagara Üniversitesi bayan basketbol takımı oyuncuları, New York eyalet polisinin 24 saatlik zorlu çabaları sonucunda kurtarıldılar.

Salı sabahı hava sıcaklığı 50 eyalette de (-) eksi olarak ölçüldü. 48 eyalette ortalama en düşük gece sıcaklığı ise eksi 20 dereceydi. Bu 1976 yılından sonraki en soğuk Kasım ayı anlamına geliyordu.

Meteoroloji uzmanları, bu kadar yoğun kar yağışının ‘Eire Gölü etkisinden’ kaynaklandığını belirtiyorlar.

Ulusal Hava Dairesi, Perşembe günü bölgedeki kar yağışının daha da kuvvetlenebileceği uyarısında bulundu.