Alman Hükümeti’nde İlk Kez Bir Türk Bakan

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz Göç, Mülteciler ve Uyumdan sorumlu devlet bakanlığına getirildi. Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz Almanya Federal Cumhuriyeti tarihinde kabinede yer alan ilk Türk kök...

Alman Hükümeti’nde İlk Kez Bir Türk Bakan (16 Aralık 2013)

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz Göç, Mülteciler ve Uyumdan sorumlu devlet bakanlığına getirildi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz Almanya Federal Cumhuriyeti tarihinde kabinede yer alan ilk Türk kökenli kadın olacak.

Özoğuz görevi 2005’ten bu yana yürüten CDU’lu Maria Böhmer’den devralacak.

SPD Genel Bakanı Sigmar Gabriel “İlk kez Türk kökenli bir kadın kabine masasında oturacak” şekline konuştu.

Almanya’da hükümetin kurulmasının önündeki son engel dün aşılmış, SPD Koalisyon Sözleşmesi’ne onay vermişti. Salı günü Merkel’in yeniden başbakanlığa seçilmesi ve hafta içinde de hükümetin kurulması bekleniyor.

Aydan Özoğuz, Hürriyet Berlin Temsilcisi Celal Özcan’a konuştu:

Çok sevinçliyim. Gurur duyuyorum. İlk defa bir Türk kökenli bakanlık koltuğuna oturuyor. Bu, buradaki göçmen kökenli gençlere “Gelin, siz de katılın. Sizin yolunuz açık” mesajı içeriyor. Buna çok seviniyorum.

SOYADININ ZORLUĞU
Ben Hamburg’ta doğdum ve orada büyüdüm. Ama yabancı olmayı okulda, sınıfta yaşadım. Yabancı olmanın ne demek olduğunu çok biliyorum. Hatta Özoğuz gibi zor bir isim taşımanın ne zorluklar içerdiğini gayet iyi biliyorum. Bu tecrübe bazı konularda daha hassas davranmamı sağlayacak.

Benim bakan olmam aynı zamanda iki ülkeyi daha da yakınlaştıracak. Ben Almanya’da herkesin bakanıyım. Eğitime, yaşlıların sorunlarına, bu toplumun birlikteliğine ağırlık vereceğim.

MERKEL’İN YANINDA
Salı günü yemin edecek olan 46 yaşındaki Aydan Özoğuz, aynı zamanda Almanya Başbakanı Angela Merkel’e en yakın bakan olacak. Merkel 2005 yılında uyuma ağırlık vermek için hükümetin uyum sorumlusunu devlet bakanlığına dönüştürmüş ve bakanlığı başbakanlık binasına almıştı. Bunu hatırlattığımızda Özoğuz şöyle dedi:

Çok heyecanlıyım. Başbakan Merkel’i müzakerelerde kısaca tanıma fırsatı buldum. Ama şimdi başbakanlıkta olacağım. O nedenle heyecanlıyım ve üzerine çok büyük bir görev düşüyor. Ben bunu sevinçle kabul ediyorum. Gençlere “opsiyon” (iki vatandaşlıktan birini seçme zorunluluğu) baskısını kaldıracağız.

DW/Reuters/Hürriyet