Kanal İstanbul!

İstanbul’da önce öğle sonra da akşam saatlerinde etkili olan şiddetli sağanak yağış caddeleri dereye, altgeçitleri de göle çevirdi İstanbul’da öğlen saatlerinde önce dolu ardından da sağanak yağmur olarak başlayan ve yaklaşık 40 dakika süren yağış sonucu başta Eyüp, ...

Kanal İstanbul! (3 Ağustos 2014)

İstanbul’da önce öğle sonra da akşam saatlerinde etkili olan şiddetli sağanak yağış caddeleri dereye, altgeçitleri de göle çevirdi

İstanbul’da öğlen saatlerinde önce dolu ardından da sağanak yağmur olarak başlayan ve yaklaşık 40 dakika süren yağış sonucu başta Eyüp, Kasımpaşa, Beyoğlu, Eminönü olmak üzere birçok semtte sokaklar dereye döndü.

Haliç’te oluşan hortum birçok binanın çatılarının uçmasına yol açtı. Duvarlar yıkıldı, camlar kırıldı, araçlar hasar gördü. Can kaybının yaşanmadığı olayda Şehir Hatları Tersanesi ve işyerleri ile evlerde maddi hasar meydana geldi.

Taksim-Harbiye yönündeki tünelin suyla dolması sonucu araçlar mahsur kaldı. Su boşaltılıncaya kadar bu yöndeki trafik de durdu.

Bir süre önce asfalt kaplanan İstiklal Caddesi ise Venedik sokaklarına benzedi.

ve akşam saatlerinde yeniden…

Akşam saat 20.30 sularında yeniden başlayan ve 23.00’e kadar aralıksız süren dolu ve şiddetli sağanak yağmur hayatı olumsuz yönde etkiledi.

Aniden bastıran gök gürültülü sağanak yağış, her iki yakadaki birçok ilçede ev ve iş yerlerine su basmasına yol açtı.

Yollar sular altında kalırken, sürücüler trafikte zor anlar yaşadı. Adeta göle dönen yollarda araçlar güçlükle ilerledi. Anadolu yakasının tamamında yağış etkili olurken, Avrupa yakasında özellikle Bayrampaşa, Bahçelievler, Bağcılar, Güngören ve Zeytinburnu’nda su baskınları yaşandı.

İtfaiye ekipleri, su baskınına uğrayan ev ve iş yerlerinde su tahliyesi yaptı.

Bayrampaşa’da Forum İstanbul alışveriş merkezinin karşısındaki alt geçit, yağış dolayısıyla sular altında kaldı. Suya kapılan bir otomobil vatandaşlar tarafından kenara çekildi.

Alt geçitte mahsur kalan bir servis midibüsünün imdadına ise itfaiye ekipleri yetişti. Botlarla araca yaklaşan itfaiye görevlileri, midibüsteki kişileri tahliye etti.