Kanal +1 Yayın İçin Gün Sayıyor

Daha önceki haberlerimizde duyurduğumuz ve başında Tuncay Mollavesioğlu’nun bulunduğu yeni televizyon kanalı “artı bir” ile ilgili ayrıntılar iyice belirginleşmeye başladı Milliyet Gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu bugün köşesinde bu konudaki son gelişmeleri aktardı. Eyüboğl...

Kanal +1 Yayın İçin Gün Sayıyor (22 Şubat 2013)

Daha önceki haberlerimizde duyurduğumuz ve başında Tuncay Mollavesioğlu’nun bulunduğu yeni televizyon kanalı “artı bir” ile ilgili ayrıntılar iyice belirginleşmeye başladı

Milliyet Gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu bugün köşesinde bu konudaki son gelişmeleri aktardı. Eyüboğlu yazısında, kanalın adının “Güven TV” olma olasılığının bulunduğuna da değindi. İşte o yazı:

10. Köy’de Buluştular!

Doğru söyleyenin dokuz köyden kovulduğu bir yerde olacak budur!  Onlar da ‘10. Köy’de buluşur.
Haberci kimlikleri ve ‘iktidar’ olandan değil, kendilerine göre ‘doğru’ gördüklerinden yana takındıkları tavır nedeniyle ‘ana medya’nın dışladığı ünlü televizyonculardan bir kısmı, yeni bir proje için bir araya geldi.
Kimler mi bunlar?
Uğur Dündar, Haluk Şahin, Ayşenur Arslan ve Özlem Gürses.
Uğur Dündar’la Haluk Şahin’in yeni kurulacak bir haber kanalıyla anlaştığı şeklinde bir yığın haber ve yorum çıktı.
O nedenle yeni bir bilgi değil bu.

‘Medya Mahallesi’ yeniden

‘Medya bombası’ olarak adlandırabileceğim yeni bilgilere gelince:
Cumhuriyet’te yayınlanan söyleşisinde partneri Akif Beki için güzel laflar etmediği gerekçesiyle CNN Türk’le yolları ayrılan Ayşenur Arslan da Uğur Dündar’ın ekibine katıldı.
Ayşenur Arslan, ‘Medya Mahallesi’ni yeni kanalında artık tek başına yapacak.
Uğur Dündar’ın ekibine kattığı bir diğer televizyoncu da Özlem Gürses.
Hafta içinde Uğur Dündar’ın sunacağı haberleri hafta sonları sunacak olan Özlem Gürses, yeni kanalında haftada bir de moderatörlüğünü üstleneceği tartışma programı yapacak.

“Henüz imza atmadık”

Uğur Dündar ve ekibi hazır ancak taraflar henüz imzayı atmış değil.
Oluşturduğu yeni ekip hakkında bilgi almak için aradığım Uğur Dündar söyledi bunu.
Dündar, “Benim ilkelerim belli; bağımsız, özgür yayıncılık. New York Times’ın yayıncılık ilkeleri neyse, Türkiye’de onu uygulayan bir kurumda çalışmak. Siyasetin s’sinin olduğu yerde olmam. Bu ilkelerle yola çıkan yeni bir kanalla görüşmelerimiz sürüyor ama henüz sözleşmeyi imzalamadık” dedi.
Yeri gelmişken ekstra bir bilgi daha vereyim kurulacak yeni televizyon kanalıyla ilgili.
DİSK’in eski yöneticilerinden Mehmet Ertürk’ün oğlu ve Simtel’in sahibi Altan Ertürk’ün kuracağı, ismi “Kanal +1”  olarak düşünülen kanalın adının Güven TV olması da söz konusu.
Ece Temelkuran ve Banu Güven gibi muhalif kimlikleri nedeniyle ‘merkez medya’dan ayrı düşen isimler de yeni kanalda olacak ama onlar Uğur Dündar’ın ekibinde değil.