Enver Ören Vefat Etti

Diğer birçok şirketin yanı sıra, basın sektöründe de Türkiye Gazetesi, TGRT Haber, İHA, TGRT FM ve İhlas Dergi Grubu’nun sahibi olan İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören hayatını kaybetti. Bir süredir böbrek yetmezliği tedavisi gören Ören, iki gündür yoğun ...

Enver Ören Vefat Etti (23 Şubat 2013)

Diğer birçok şirketin yanı sıra, basın sektöründe de Türkiye Gazetesi, TGRT Haber, İHA, TGRT FM ve İhlas Dergi Grubu’nun sahibi olan İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören hayatını kaybetti.

Bir süredir böbrek yetmezliği tedavisi gören Ören, iki gündür yoğun bakımdaydı. Ören’in cenazesi yarın Eyüp Sultan Camii’nde ikindi namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra Eyüp Sultan Mezarlığı’nda kayınpederi Hüseyin Hilmi Işık’ın yanına defnedilecek. Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Ören’i tedavi gördüğü hastanede ziyaret etmişti.

ENVER ÖREN KİMDİR?

10 Şubat 1939’da Denizli’nin Honaz ilçesinde doğan Enver Ören, ilk ve Orta öğrenimini Denizli’de bitirerek Kuleli Askeri Lisesi’ne, oradan da İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi’ne girdi. Ören, 1961 yılında lisans öğretimini tamamladıktan sonra kazandığı NATO bursu ile bir buçuk yıllığına mesleki çalışmalar yapmak üzere Napoli’ye gitti.

Bir süre üniversitede çalışan Ören, 1970 yılında üniversiteden ve akademik hayattan ayrıldı ve birkaç arkadaşıyla birlikte gazeteciliğe başladı. Çıkardığı gazete önce Hakikat Gazetesi sonra Türkiye Gazetesi adını aldı.

Türk basınında promosyon uygulamasına farklı bir tarz getirdi. Gazetede reklam karşılığı aldığı saat, ofis ve ev gereçleri gibi küçük ürünleri abone olanlara ücretsiz verdi. Satış söylemi ise ‘ödediğin paranın karşılığını hemen şimdi fazlasıyla alıyorsun, üstüne bir de bedavadan gazete okuyacaksın’ olmuştu.

İlginçtir, bu ‘yaratıcı’ tarz tuttu da! Gazetenin tirajı kısa sürede yükseldi. Medya alanındaki bu avantajını kullanarak finanstan inşaata, küçük elektrikli ev aletlerine kadar birçok alanda yatırım yaptı.

1995 yılında İhlas Holding bünyesinde kurulan ‘İhlas Finans’ bankası 2001 yılında iflas etti ve paralarını alamayan binlerce mudi mağdur durumuna düştü. Son olarak 2012 yılının Nisan ayında mağdur mudilere, alacakları karşılığında Küçükçekmece’deki Vizyonpark AVM’de alışveriş yapabilecekleri gibi şaşırtan bir teklif duyurulmuş olsa da sorun çözümlenmemiştir.

Türkiye’de özel televizyonculuğun resmi olarak başladığı 1993 yılında Star TV, Teleon TV, Show TV, Kanal 6 ve HBB’den sonra Türkiye’nin altıncı özel televizyon kanalı olarak 22 Nisan gününde yayına başlayan TGRT, 2006 yılı sonunda dünya medya devlerinden Rupert Murdoch’un sahibi olduğu ABD’li News Corporation ve Ahmet Ertegün’ün Atlantic Records şirketi ortaklığına satılmıştır. Kanal, TGRT dönemindeki muhafazakar yapısını değiştirerek Şubat 2007’den sonra Fox Türkiye adıyla yayın yapmaya başlamıştır. TGRT Haber kanalı ve TGRT FM bu satışın dışında tutulmuştur.

Türkiye Gazetesi, gerek holding bünyesinde yaşanılan ekonomik krizler, gerekse Fetullah Hoca Cemaati’inin yayın organı olarak yayınlanmaya başlayan Zaman gazetesi etkinliği nedeniyle itibar ve tiraj kaybına uğramıştır.

TGRT ile birlikte kurulan İhlas Haber Ajansı, henüz sosyal medyanın olmadığı yıllarda bir anlamda ‘yurttaş gazeteciliği’nin de öncüsü olmuştur. Türkiye genelinde yaygın muhabir ağı oluşturularak, kendilerine verilen küçük pratik kameralarla tüm haberlere anında yetişme olanağı sağlanmıştır. Servis edilen görüntüler, diğer birçok büyük televizyon kanalı tarafından da kullanılmıştır.

Bu akşam vefat eden İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören’in en önemli özelliklerinden biri de, gelip geçen tüm siyasal iktidarlara yakınlığıyla tanınmış olmasıydı. Son 10 yıldır da AKP iktidarına en büyük desteği veren medya kuruluşları arasında yer alıyordu.