KADER’den ‘Yapışkan Not’lu Seçim Kampanyası

KA.DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) 30 Mart 2014 yerel seçimleri için kadın aday sayısının arttırılması için ilginç  ve esprili bir kampanya başlattı Ak Parti, CHP ve MHP liderlerinin fotoğraflarının yer aldığı seçim afişlerine üzerinde ‘Kadın Adayları Unutma...

KADER’den ‘Yapışkan Not’lu Seçim Kampanyası (22 Kasım 2013)

KA.DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) 30 Mart 2014 yerel seçimleri için kadın aday sayısının arttırılması için ilginç  ve esprili bir kampanya başlattı

Ak Parti, CHP ve MHP liderlerinin fotoğraflarının yer aldığı seçim afişlerine üzerinde ‘Kadın Adayları Unutma’ yazan yapışkanlı not kağıtlarının yapıştırılması çağrısında bulundu. Kampanyada, BDP ve HDP’ye kadın adaylara yönelik kota uygulamasına uyduğu için yer verilmedi.

Kampanyanın tanıtımı için Dedeman Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan KA.DER Genel Başkanı Çiğdem Aydın, siyasal yaşamdaki kadın sayısını azlığını anlatmak için 2009 seçimlerini örnek gösterdi. Aydın, 2009 yerel seçimlerinde 2 bin 950 belediye başkanından yalnızca 26’sının kadın olduğunu söyleyerek bu rakamın binde 8 oranında olduğunun altını çizdi. “Nüfusun yarısının yok sayıldığı bir ülkede adalet, eşitlik ve demokrasiden söz edilemez” diyen Aydın, “Kadınlar yaşadıkları yerlere ait kararlarda söz sahibi olamıyor” şeklinde konuştu.

“Eşitlik için fermuar sistemi şart”

Fermuar sisteminin adaletli bir sistem olduğunun altını çizen Aydın, kota uygulaması ile beraber yürütülecek fermuar sistemini şöyle anlattı: “Fermuar sistemi listelerin bir kadın – bir erkek olarak dizilmesidir. Böylece listelerde adaletli bir dağılım olur, listeler yarı yarıya kadın ve erkekten oluşur. Kota bu tür bir sıralamaya dikkat etmezseniz hiçbir şeydir. Çünkü listede seçilebilir yerlere erkekleri koyarsınız, kadınlar seçilemeyecek yerlerde kalır, dolayısıyla bir önemi yoktur. O yüzden kotanın fermuar sistemi ile birlikte kullanılması gerekiyor.” Fermuar sistemini hayata geçirmenin zor olacağı ifade eden Aydın “Fermuar sıralaması olmadan kotanın bir anlamı yok. Eşitlik için bu şart” dedi.

“BDP kadın adaylarda önde”

Yerel Seçimler öncesinde MHP’nin açıkladığı 252 adaydan sadece Sapanca adayının kadın olduğunu, CHP’nin ise Bolu, Sinop, Sivas illerinde kadın aday göstereceğini açıkladığını belirten Aydın, AK Parti’den kadın adaylara ilişkin bilgi alamadıklarını ifade etti. BDP’nin kadın politikalarında farklı bir seyir izlediğini belirten Aydın, BDP’nin Diyarbakır adayının Gülten Kışanak olduğunu hatırlatarak BDP’nin Mardin, Siirt, Şırnak, Bitlis, Batman gibi illerde de kadın adaylara yer vereceğini hatırlattı.

“Liderlerinizin alnına yapıştırın”

Liderlerin alınlarına pos-it yapıştırarak hazırlanmış afişlerle net bir mesaj vermeyi hedeflediklerini ifade eden Aydın, “Kadınlar adaylık başvurularını yapmışlar, varlar. Ancak aday gösterilme aşamasında onların görmezden gelineceğini biliyoruz. ‘Kadın adayları unutmayın’ diyerek bu notu en görünür yere koymak istedik. Partilerin kadın kollarından kadınlar da kendi liderlerinin alınlarına bunları yapıştırsınlar, çünkü birçoğunun içinden böyle geçtiğini biliyoruz” dedi.

DHA