Japon Denizi’nde Sular Isınıyor!

Japonya 1945'ten bu yana ilk kez, Izumo adlı en büyük savaş gemisini bölgedeki ABD donanmasına destek amacıyla görevlendirdi. ABD Başkanı Trump, olası bir savaşta milyonlarca kişinin ölebileceğini vurguladı. 249 metre uzunluğundaki Izumo, 9 helikopter ve amfi...

Japon Denizi’nde Sular Isınıyor! (1 Mayıs 2017)

Japonya 1945'ten bu yana ilk kez, Izumo adlı en büyük savaş gemisini bölgedeki ABD donanmasına destek amacıyla görevlendirdi. ABD Başkanı Trump, olası bir savaşta milyonlarca kişinin ölebileceğini vurguladı.

249 metre uzunluğundaki Izumo, 9 helikopter ve amfibik hücum botlar taşıyabiliyor. Izumo'nun görevlendirilmesi ABD ile Japonya arasında gerçekleştirilen ortak tatbikatların ardından gerçekleşti.

Bölgedeki gerilimin artması sonrasında Kuzey Kore, ABD'nin uçak gemisi Carl Vinson'ı ve Güney Kore’nin güneydoğusundaki Busan Limanı’na demirleyen USS Michigan denizaltısını batırmakla tehdit etmişti. Kuzey Kore ayrıca Pazar günü başarısız bir füze denemesi gerçekleştirmişti.

Japonya'nın 2. Dünya Savaşı sonrası hazırladığı anayasa, askeri gücün öz savunma dışında kullanılmasını yasaklıyordu. 2015'teki değişikliklerle Japonya'nın saldırıya uğrayan müttefiklerine yardım etmesine de "kolektif öz savunma" adı altında olanak tanınıyor. Abe hükümeti yeni yasaların ülkeyi sınır ötesinde gereksiz savaşlara sürükleyebileceği gerekçesiyle eleştirilmişti.

İngiltere, ABD ve Japon gemileriyle ortak bir tatbikat düzenlemek için Fransa da bir amfibik hücum botunu Cumartesi günü Japonya'nın güneyine göndermişti. Çin ise geçen hafta ikinci uçak gemisini denize indirdi.

TRUMP: ‘SAVAŞTA MİLYONLARCA KİŞİ ÖLEBİLİR’

ABD Başkanı Donald Trump, CBS televizyonuna verdiği mülakatta Kuzey Kore'nin nükleer programına son vermemesi halinde bu ülkeye askeri müdahalede bulunma ihtimalini dışlamadı. Trump ayrıca Kuzey Kore'ye karşı girişilecek büyük bir savaşta milyonlarca kişinin ölebileceği uyarısında bulundu.

Trump, Kuzey Kore’nin nükleer denemelerini sürdürmesinin ülkesini ‘çok da mutlu etmeyeceğini’ söyledi.  ‘Bunun bir askeri müdahale anlamına mı geleceği’ sorusuna ise, “Bilmiyorum, göreceğiz” yanıtını verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, CBS televizyonuna verdiği mülakatta Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’u da “çok uyanık biri” olarak nitelendirdi. Kim Jong-Un’un çok genç bir yaşta ülkesini yönetmeye başladığına dikkat çeken Trump, Kuzey Kore’nin mutlaka durdurulması gerektiğinin altını çizdi.