İşleri yolunda gitmeyen ‘yalnız kovboy’u gelecekte daha zor günler bekliyor

KAMİL ERYAZAR İlk 100 gününde istediği yasaları çıkartamayan ve son anketlerde popülaritesi oldukça düşen ABD Başkanı Trump yine medyayı ve çevre savunucularını hedef aldı. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da ...

İşleri yolunda gitmeyen ‘yalnız kovboy’u gelecekte daha zor günler bekliyor (1 Mayıs 2017)

KAMİL ERYAZAR

İlk 100 gününde istediği yasaları çıkartamayan ve son anketlerde popülaritesi oldukça düşen ABD Başkanı Trump yine medyayı ve çevre savunucularını hedef aldı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da 100. gününü doldurması nedeniyle Pensilvanya’da düzenlenen bir toplantıda icraatlarını överken, basını yine suçlamayı ihmal etmedi.

Amerikan vatandaşlarının çıkarı ve refahının, yeni yönetimin en önemli önceliği olduğu mesajını veren Trump şunları söyledi: “Medyanın çok zayıf bir not hak ettiği konusunda hepimiz hemfikiriz. Buna karşın ilk 100 günde benim yönetimin, her gün ülkemizin ve muhteşem vatandaşlarımızın hizmetindeydi.”

Son anketlerde popülaritesi oldukça düşen Trump, yurt içinde ve yurt dışında radikal politikalarını sürdürmekte kararlı olduğunu ise şu şekilde vurguladı. “Bizim hükümetimiz, Amerika Birleşik Devletleri’nin bütün yükü çektiği ve masrafları ödediği, diğer ülkelerin hiç para ödemeden büyük yarar sağladığı uluslararası anlaşmalara imza atmakta acele etmiş; bunlardan birisi de Paris Küresel İklim Sözleşmesi.”

TEK DERDİ MEDYA ve GAZETECİLER

Trump, "dünyadan haberi olmayan" gazetecilerin "sahte haberler" yaptıklarını söyleyerek kendisine yönelik eleştirileri reddederken, göreve geldiğinden bu yana tüm sözlerini sırayla yerine getirdiğini belirtti.

Bu dönemde hakkında haberler yapan gazetecilere ise "kocaman ve şişkin bir zayıf not" verdi.

Oval Ofis'teki 100. gününü dolduran Trump, bu döneminde yaptığı işlerle yüzde 40 memnuniyet oyu aldı. Bu, aynı dönem için şu ana kadar göreve gelen başkanlardan daha düşük bir oran.

Trump, Washington'da gerçekleşen Beyaz Saray Muhabirleri'nin geleneksel yemeğine gitmeyi reddederek, bir suikast girişiminde yaralanması sonrası 1981'de yemeğe katılamayan Ronald Reagan'dan bu yana 36 yıllık geleneği bozarak bir ilke de imza attı.

'Bir grup Hollywood oyuncusu ve medya kendini teselli ediyor'

Harrisburg kentindeki mitinginde Donald Trump, destekçilerine Washington'dan kilometrelerce yol uzakta olmaktan duyduğu memnuniyetini aktardı.

Trump o saatlerde gerçekleşen basın yemeğinde, "koca bir grup Hollywood oyuncusu ve Washington medyasının kendilerini teselli ettiklerini" ve bunun "çok sıkıcı olacağını" söyledi.

Öte yandan, Washington'da biraraya gelen Beyaz Saray gazetecileri Trump'ın eleştirilerine karşı mesleklerini savunan açıklamalar yaptılar.

Reuters haber ajansının Beyaz Saray temsilcisi Jeff Mason, "Biz yalan haber değiliz" dedi.

Yemekte gazetecilere seslenen Mason, "bizim işimiz gerçekleri haber yapmak ve liderlerden hesap sorabilmek" diye konuştu.

Mason ayrıca, "Amerika halkının düşmanı ya da başarısız haber organları" oldukları iddialarını reddetti.

'Duvarı öreceğiz, endişeniz olmasın'

ABD ile Meksika arasına duvar örme vaadinden vazgeçtiği konuşulan Trump, "Duvarı öreceğiz dostlar, hiç kaygılanmayın" dedi.

Bu sözlerine rağmen Trump şu ana kadar ne duvarın inşasını başlatabildi, ne de Meksika'nın duvarın yapılması için gerekli ödemeyi yapmasını sağlayabildi.

Trump'ın mitingi öncesi, ABD'nin dört bir yanında on binlerce protestocu iklim değişikliğiyle mücadele için yürüyüşler gerçekleştirdi.

Protestolar özellikle Paris iklim değişikliği anlaşmasından çıkmayı düşünen Trump yönetiminin ilgili politikalarına karşı, 100. gün kutlamalarının olduğu gün yapıldı.

Protestoları düzenleyen eylemciler, önümüzdeki yıl yapılacak dönem ortası seçimlerine, iklim değişikliği gündeminin sokulması amacında olduklarını belirttiler.

VAAT ETTİĞİ KRİTİK YASALARI ÇIKARTAMADI

ABD Başkanı Donald Trump ilk 100 günde, imzaladığı kararnameler dışında başkanlık dönemini sembolize edecek bir yasa çıkaramadı. Trump, selefi Barack Obama’nın ‘Obamacare’ adı verilen sağlık sigortası paketini kaldıramadı. İstediği vergi reformunu da Kongre’de kabul ettiremedi.

ABD Başkanı Donald Trump, ‘ilk yüz günü dolmadan federal hükümete kepenk indirten ilk başkan’ olarak tarihe geçmekten son dakika manevrasıyla kurtuldu. Trump, federal kamu kuruluşlarının faaliyetlerini sürdürmesini sağlayan ikinci geçici bütçenin geçerliliğinin dolmasına saatler kala Cuma gecesi Kongre’den apar topar geçirilen kısa vadeli yasayı imzaladı. Ancak bu son dakika hamlesi iddialı söylemlerle koltuğa oturan Trump’ın dün doldurduğu ilk 100 günde imzaladığı kararnameler dışında başkanlık dönemini sembolize edecek bir yasa çıkartamadığı gerçeğini değiştirmedi.

Trump, ilk 100 gününde Rusya ile Suriye üzerinden yaşadığı gerginlik, İran’a karşı aldığı sert tavır ve Kuzey Kore ile savaşın eşiğine gelmesi gibi önemli olaylarla dünya gündeminden düşmedi.

TRUMP’IN İLK 100 GÜNÜNÜN KRONOLOJİK SATIRBAŞLARI

● Trump görevi devraldıktan bir gün sonra, 21 Ocak'ta, dünya genelinde 4 milyon, sadece Washington'da 500 bin kadın, Kadınlar Yürüyüşü'nde buluştu.

● Trump'ın danışmanlarından Kellyanne Conway, Trump yönetiminin yemin törenine katılan bazı kişiler hakkındaki yanlış iddialarının ardından 'alternatif gerçekler' terimini kullanıma soktu.

● Trump, ABD'nin Transpasifik Ortaklığı'ndan çekilmesini öngören kararnameyi imzaladı.

● ABD Başkanı Donald Trump, uzun süre tartışma konusu olan ABD-Meksika sınırına örülmesi planlanan duvarın yapımına başlanması talimatı verdi ancak duvarın yapımına başlanamadı!

● Donald Trump'ın 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarına getirdiği seyahat yasağı ABD çapında geniş katılımlı protestolara neden oldu.

● Donald Trump, 10. Temyiz Mahkemesi hakimi Neil Gorsuch'u Yüksek Mahkeme hakimliğine aday gösterdi.

● Cumhuriyetçi Betsy DeVos'un, ABD tarihinin en çekişmeli oylamalarından birinin ardından Eğitim Bakanlığı onaylandı.

● Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Rus yetkililerle iletişim halinde olduğu ortaya çıkınca istifa etti.

● ABD Başkanı Donald Trump, ABD Kongresi'nde yaptığı ilk konuşmada "Önemsiz kavgalarımız geride kaldı" ifadesini kullandı.

● Trump, ilk kongre konuşmasında Yemen'deki bir operasyon sırasında hayatını kaybeden ABD'li asker Ryan Owens'ın eşi Carryn Owens'ı onurlandırdı. Aynı operasyonda 17'si kadın ve çocuk 30 sivil de hayatını kaybetmişti.

● Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Washington'ı ziyaret ederek Beyaz Saray'da Donald Trump'ın konuğu oldu.

● Trump'ın konuğu olan bir diğer lider de İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'ydu. Trump, İsrailli liderle olan görüşmesinden sonra tek devletli ya da çift devletli bir çözümün mümkün olduğunu söyleyerek, klasik ABD politikasından geri adım attığını gösterdi.

● Bazı gazeteleri 'yalan haber' yapmakla suçlayan ABD Başkanı, medyayı 'Amerikan halkının düşmanı' olarak tanımlayan bir tweet attı.

● Ülke genelinde Yahudilere ve Yahudi kurumlarına saldırıların artmasının ardından, Trump düzenlediği basın toplantısında anti-semitizmi kınadı. Donald Trump yönetimi yasadışı göçmenlere karşı bir gözaltı dalgası başlattı ve sınır dışı işlemlerini hızlandırdı.

● ABD Başkanı Trump, savunma bütçesinde 54 milyar dolar artışa gidileceğini açıkladı.

● Trump ekibinin Rus yetkililerle olan ilişkisinin başını ağrıttığı bir diğer isim de Adalet Bakanı Jeff Sessions oldu. Sessions, hakkında çıkan haberlerden sonra konuyla ilgili tüm soruşturmalardan el çektiğini açıkladı.

● Donald Trump, Obama yönetiminin seçim kampanyası döneminde kendisini gizlice dinlettiğini öne sürdü ancak konuyla ilgili herhangi bir kanıt sunmadı.

● Donald Trump, bazı ülkelere seyahat yasağı gören kararnamesini tekrar yayınladı. Ufak değişikliklere maruz kalan kararname yine yargı engeline takıldı.

● ABD'li savcı Preet Bharara, Trump yönetimi tarafından kovulduğunu açıkladı. Trump daha önce Bharara'nın görevde kalmasını istemişti.

● Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey ve Güney Kore arasındaki sınırı ziyaret etti. Tillerson, ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer programına devam etmesi durumunda önleyici eylemler yapacağını söyledi.

● Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile buluşarak NATO'yu tartıştı. ABD Başkanı, 2013 yılında Obama'nın Merkel'i dinletmesi iddialarını hatırlatarak 'ortak noktalarımız var' dedi. Trump’ın Merkel’in uzattığı elini sıkmaması uzun süre konuşuldu.

● FBI Direktörü James Comey, seçimlere Rusya'nın müdahale ettiği yönündeki iddialar için soruşturma başlatıldığını açıkladı.

● ABD senatosundaki Cumhuriyetçiler, yeni sağlık reformu yasa tasarısını oylamaya sunmadan geri çekmek zorunda kaldı. Bu Trump yönetimi için büyük bir yenilgi olarak görüldü.

● Donald Trump, Temiz Güç Planı da dahil olmak üzere Obama dönemi iklim politikalarını tersine çeviren bir kararname imzaladı.

● Ivanka Trump'ın Beyaz Saray'da resmi olarak görev almaya başladığı duyuruldu. Donald Trump'ın kızının danışmanlık görevi için maaş almayacağı açıklandı.

●Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Devin Nunes, Donald Trump'ın seçim kampanyası döneminde istihbarat örgütlerince 'yanlışlıkla' izlenmiş olabileceğini açıkladı.

●Trump, en radikal danışmanlarından biri olarak gösterilen Steve Bannon'ı Ulusal Güvenlik Konseyi'nden çıkardı.

●Cumhuriyetçi vekiller, Demokratlar görüşmeleri yavaşlatınca Neil Gorsuch'un Yüksek Mahkeme adaylığını onaylamak için Senato kurallarını değiştirdi.

● Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner, Irak'ı ziyaret ederek Irak Başbakanı İbadi ile bir görüşme yaptı.

● Trump, Çin Devlet Başkanı ile Florida'daki resortunda bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeden birkaç gün sonra Trump, bundan sonra Çin'i döviz manipülatörü olarak adlandırmayacağını söyledi.

● Donald Trump, İdlib'e gerçekleştirilen kimyasal saldırının ardından Suriye'nin Tomahawk füzeleriyle vurulması talimatını verdi.

● Neil Gorsuch, 113'üncü Yüksek Mahkeme hakimi olarak yemin etti. Gorsuch'un onaylanması, Trump'ın ilk 100 gündeki en belirgin başarılarından biri olarak görülüyor.

● Beyaz Saray'dan gelen haberlere göre, Trump'ın danışmanları Bannon ve Kushner arasındaki tansiyon arttı. Bannon, daha içe kapalı ve ulusalcı politikalardan tarafken, Kushner'in daha ılımlı ve müdahaleci olduğu biliniyor.

●Beyaz Saray Basın Sekreteri Sean Spicer'in İdlib saldırısından bahsederken, "Hitler bile kimyasal silah kullanmamıştı" şeklindeki sözleri büyük tepki topladı.

● Trump yönetimi, ABD'nin elindeki nükleer olmayan en güçlü bomba olan (bombaların anası) MOAB'ın Afganistan'da kullanıldığını açıkladı.

●Donald Trump, ofisteki 97. gününde vergi reformunu açıkladı. Vergi reformunun bireyler ve kurumlar için ciddi kesintiler getirdiği görülürken, servet sahiplerinin faydasına olduğu yorumları yapıldı.

●Trump, Kuzey Kore ile 'çok, çok büyük bir çatışma'ya girilmesinden endişe ettiğini söyledi.

●Trump, ofisteki ilk 100 gününde 78 idari faaliyet, 30 özel kararname, 20 bildirge ve 28 başkanlık genelgesinin altına imza attı.

● Trump, başkanlığının ilk 100 gününde, 7 hafta sonunu Florida'daki özel resortunda geçirdi. Bu hafta sonlarının toplam 21 milyon dolar maliyet yarattığı belirtilirken, ABD Başkanı 19 kez de golf oynadı.