İzmir’de Çevre Felaketi Yaşanıyor

İzmir’in Çandarlı sahili mavi bayrak aldıktan 2 ay sonra petrol çamuru ile kaplandı. Çamurun Aliağa’da söküm için bekleyen gemilerin fırtınada çarpışması sonucu meydana geldiği belirtiliyor. Ölü balıkların karaya vurmaya başlaması endişeleri arttırdı. İzmir Di...

İzmir’de Çevre Felaketi Yaşanıyor (29 Mart 2013)

İzmir’in Çandarlı sahili mavi bayrak aldıktan 2 ay sonra petrol çamuru ile kaplandı. Çamurun Aliağa’da söküm için bekleyen gemilerin fırtınada çarpışması sonucu meydana geldiği belirtiliyor. Ölü balıkların karaya vurmaya başlaması endişeleri arttırdı.

İzmir Dikili’ye bağlı Çandarlı beldesi bir çevre felaketiyle sarsıldı. Çandarlı’da 3 kilometrelik sahil şeridini petrol çamuru kapladı. 2 ay önce mavi bayrak alan ve sezona hazırlanan Çandarlı’da yöneticiler alarma geçti. Olayın afet olduğunu anlatan Çandarlı Belediye Başkanı Ahmet Dağdelen “Çandarlı’nın bunun altından kalkması mümkün değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğini bekliyoruz. Kimin suçuysa ondan şikâyetçiyiz” dedi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kaymakamlık, Belediye ve Sahil Güvenlik ekipleri olay yerinde inceleme yaptı.

Ayrıca lodos ile Nemrut Körfezi’nden gelen kirliliği önlemek için Çandarlı Belediyesi küçük bir doldurma dalgakıran yaptı. Çandarlı sahillerini siyaha boyayan atıkların yanı sıra ölü balıkların kıyıya vurması vatandaşları ve balıkçılar tedirgin etti.

Havuçludere mevkisi İmbat Sitesi önünde başlayan çalışmalarda kirliliğe yol açan petrol türevi maddeler, Çandarlı Belediyesi’ne ait bir kepçe yardımıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün kontrolünde lisanslı atık taşıma kamyonlarına yükleniyor.

Ajanslar