IRAK’TA SON DURUM

Irak ordusu Bağdat’a doğru yaklaşan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına yönelik hava saldırısı gerçekleştiriyor. Bağdat’ta halk, panik içinde su ve yiyecek stoklamaya başladı. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Irak’ta Şiiler’e ait türbeleri terör saldırılar...

IRAK’TA SON DURUM (18 Haziran 2014)

Irak ordusu Bağdat’a doğru yaklaşan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına yönelik hava saldırısı gerçekleştiriyor. Bağdat’ta halk, panik içinde su ve yiyecek stoklamaya başladı. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Irak’ta Şiiler’e ait türbeleri terör saldırılarından koruma konusunda tereddüt etmeyeceklerini söyledi. Suudi Arabistan ise Irak’a dışarıdan yapılacak bir müdahalenin kabul edilemez olduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı için Suudi Arabistan’da.

Irak ordusu, geçen hafta Musul’u aldıktan sonra Bağdat’a doğru yönelen IŞİD militanları ve Diyala ve Selahaddin vilayetlerinden IŞİD’e destek veren savaşçıları geri püskürtmek için uğraşıyor.

Güvenlik güçleriyle militanlar arasındaki çarpışmalar, Bağdat’a 60 kilometre mesafedeki Bakuba kentinde yoğunlaşmış durumda.

Kentin düşmesi halinde isyancılara başkent yolunun açılacağı belirtiliyor.

Militanların ülkenin batısında güçlü olduğu ve Ramadi kentinde yeni çatışmaların yaşandığı kaydediliyor.

İran’ın seçkin El Kudüs biriminin başkanı Kasım Süleymeni’nin Irak ordusu ve Şii liderlere militanlara yönelik mücadelesini koordine etmek için Irak’a gittiği belirtiliyor.

Kentin isyancılardan geri alınması için Ninova’ya bağlı Telafer’e takviye birlikler gönderildiği haber veriliyor.

Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Telafer, Musul ile Suriye sınırı arasında bulunuyor.

Halk gıda stokluyor

Öte yandan Bağdat’ta bulunan gazeteciler, isyancıların kuzeyden ve batıdan yaklaşması nedeniyle kentte gerginliğin arttığını aktarıyor.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta halk, ülkenin kuzeyinde bazı kent ve kasabaları ele geçiren Irak Şam İslam Devleti örgütü militanlarının kente yaklaşması üzerine panik içinde su ve yiyecek stoklamaya başladı.

Gazeteciler, Şii bölgelerinin hemen hemen her gün bombalandığını ve bu da Bağdatlılar üzerinde kuşatma hissi yarattığını söylüyor.

IŞİD terör örgütünün Irak’ın Musul, Salahaddin, Tikrit ve Tel Afer kentlerini işgal etmesi ve Şii dini otoritesi Sistani’nin IŞİD’e karşı “Cihad” çağrısı, gözleri Irak’taki Şii silahlı gruplara çevirdi.

Beci Petrol Rafinerisi IŞİD’in eline geçti

Beci Petrol Rafinerisi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları, Salahaddin kentindeki rafineriyi ele geçirdi.

Rafinerideki depoların IŞİD militanları tarafından ateşe verildiği, Irak savaş uçaklarının ise rafinerinin çevresini bombalamaya başladığı ifade edildi.

Bir süredir çatışmaların yaşandığı Irak’ta, IŞİD militanları ve bazı aşiret güçlerinin, ülkenin en büyük kentlerinden Musul ile Salahaddin vilayetinin merkez kenti Tikrit’in yanı sıra bölgedeki kimi yerleşim birimlerinde kontrolü ele geçirdiği açıklanmıştı.

4 komutan görevden alındı

Bu arada, Irak Başbakanı Nuri el Maliki, IŞİD’in saldırılarından sonra bazı komutanları görevden aldı.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada “ulusal görevlerini yerine getirmedikleri için” dört komutanın görevden alındığı belirtildi.

Görevden alınan askeri yetkililer arasında IŞİD’in büyük miktarda toprak ele geçirdiği Ninova vilayetinden sorumlu komutan da var.

Suudi Arabistan’a suçlama

Bir komutanın da mevziini terk ederek savaştan kaçmak suçundan gıyabında divanıharpte yargılanacağı belirtildi.

Öte yandan, Başbakan Nuri el Maliki, Suudi Arabistan’ı IŞİD’i desteklemekle suçladı.

Salı gecesi Maliki ve Şii hükümetinin bazı üst düzey yetkilileriyle Sünni liderlerin de toplantısından sonra “ulusal birlik” çağrısı yapıldı.

Açıklamada, halktan farklı mezheplere karşı kin gütmemesi istendi. Açıklamada ayrıca resmi görevliler dışında silah taşımanın yasaklandığı belirtildi.

Ruhani: Şiilere ait türbeleri koruruz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak’ta Şiiler için mukaddes sayılan mekanların korunması için tereddüt etmeyeceklerini söyledi. Ruhani, bu bölgeleri korumak için Irak’a giderek Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) gruplarına karşı savaşacak birçok İranlının olduğunu ifade etti.

Bir canlı yayında konuşan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, şimdiye kadar birçok İranlının bu bölgeleri korumak için kendilerine başvurduğunu dile getirdi.

Ruhani ayrıca, “Irak’ta bulunan, Sünni, Şii ve Kürt savaşçılar da bu militanlara karşı savaşmaya hazırdır” ifadelerini kullandı.

Ruhani, Irak’taki durumun bir mezhep savaşına ve iç savaşa doğru ilerlediğini ve bunun endişe verici bir gelişme olduğunu söyledi.

ORTADOĞU’DA DİN ve MESHEP DAĞILIMI HARİTASI

Haritayı büyütmek için üzerine tıklayınız

Suud Faysal: Krallık, bölgedeki krize müdahaleyi kabul etmez

Suudi Arabistan Dış İşleri Bakanı Suud El-Faysal, Irak’taki durumun bir iç savaşın işaretlerini verdiğini belirterek, dışarıdan bir müdahalenin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Davutoğlu Suudi Arabistan’da

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 41. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na iştirak etmek üzere Suudi Arabistan’a gitti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Davutoğlu’nun, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yapılacak İİT 41. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na katıldıktan ve ikili temaslarını tamamladıktan sonra aynı gün yurda döneceği bildirildi.

Davutoğlu’nun, Cidde’de teşkilat üyesi bazı ülkelerin dışişleri bakanları ile yapacağı ikili görüşmelerde, Irak’la ilgili gelişmeler başta olmak üzere gündemdeki ikili ve bölgesel konuları ele alması öngörülüyor.

(Ajanslar)