İstanbul’un Tek Kadın Belediye Başkanı ve Türkiye Geneli’nde Kadın Başkanlar

Avcılar’ın yeni Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, İstanbul’da kadınların yerel yönetimlerdeki tek temsilcisi oldu. Oldukça çekişmeli geçen bir yerel seçim maratonunu geride bıraktık. Özellikle erkek adayların savaşına dönen bu seçim dönemi aynı zamanda birçok kirli ...

İstanbul’un Tek Kadın Belediye Başkanı ve Türkiye Geneli’nde Kadın Başkanlar (2 Nisan 2014)

Avcılar’ın yeni Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, İstanbul’da kadınların yerel yönetimlerdeki tek temsilcisi oldu.

Oldukça çekişmeli geçen bir yerel seçim maratonunu geride bıraktık. Özellikle erkek adayların savaşına dönen bu seçim dönemi aynı zamanda birçok kirli oyuna da sahne oldu. Partilerin kadın kotasına bile sadık kalamadığı bu maraton, zaten sayıları oldukça az olan kadın adaylar için hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Ama birisi hariç! Avcılar’ın yeni Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, İstanbul’un tek kadın belediye başkanı olarak İstanbul’daki kadınların yerel yönetimlerdeki tek temsilcisi oldu.

Önceki yerel seçimlerde de İstanbul’dan tek bir kadın belediye başkanının çıkmadığı düşünüldüğünde Handan Toprak’ın bu dönem elde ettiği başarı alkışı hak ediyor. Üstelik 39 ilçeli büyük bir şehir olan İstanbul’da ve seçim savaşının en kirli yaşandığı bir dönemde Handan Toprak alnının akıyla yarıştan birinci çıkmayı başardı. Handan Toprak’ın dışında MHP, HDP ve DSP de Avcılar’da kadın adaylarla seçime girerken, Toprak sayesinde Avcılar, İstanbul’un kadın başkanı olan tek belediyesi olacak.

2014 yerel seçim sonuçlarına göre kadın belediye başkanlarının haritada dağılımı (büyütmek için resmin üzerine tıklayın)

Türkiye Genelinde Diğer Kadın Belediye Başkanları

Türkiye’de ilk kez 3 büyükşehrin belediye başkanlığı koltuğuna 3 kadın oturdu. Diyarbakır, Gaziantep ve Aydın’da sandıktan kadın adaylar çıktı. Hakkari ve Konya Meram’da da kazanan yine kadın adaylar oldu.

Gaziantep – Fatma Şahin (AKP)

Aydın – Özlem Çerçioğlu (CHP)

Konya Meram – Fatma Toru (AKP)

Diyarbakır – Gültan Kışanak (BDP)

Hakkari – Dilek Hatipoğlu (BDP)

Hakkari’de de belediye başkanlığı seçimlerini BDP adayı Dilek Hatipoğlu kazandı.

Hakkari’nin ilk kadın belediye başkanı olan Hatipoğlu, İşletme Fakültesi mezunu. Muşlu olan Hatipoğlu, seçimlere BDP’nin kadın kotasıyla girdi.

BDP’de kadın zaferi

Bu arada, BDP’nin kadın zaferi Diyarbakır ve Hakkari ile sınırlı kalmadı, 6’sı Diyarbakır ve 3’ü Şırnak olmak üzere BDP’nin kadın adayları 20 ilçede daha resmi olmayan sonuçlara göre Belediye Başkanlığını kazandı.

En genç belediye başkanı

Türkiye’nin en genç kadın Belediye Başkanı da BDP’den seçildi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde BDP’nin 25 yaşındaki adayı Rezzan Zoğurlu resmi olmayan sonuçlara göre Başkan seçildi.

Cizre’de de rekor oy

Şırnak’ın Cizre ilçesinde de BDP’nin adayı 27 yaşındaki Leyla İmret rekor oy alarak yüzde 83 oy oranı ile belediye başkanı oldu.